Svet
8924 ogledov

Še enkrat udarili po Rusiji

Vladimir Putin Epa
Odločeni, da ustavijo Putinov vojni stroj.

Potem ko so članice EU danes uradno potrdile dogovor o osmem svežnju sankcij proti Rusiji zaradi invazije na Ukrajino, so te z objavo v Uradnem listu EU tudi stopile v veljavo. Sveženj med drugim vključuje pravno podlago za uvedbo cenovne kapice za rusko nafto in širi seznam posameznikov in pravnih oseb, za katere veljajo sankcije.

"Dogovorjeni sveženj sankcij vključuje vrsto ostrih ukrepov, s katerimi bo EU okrepila pritisk na rusko vlado in gospodarstvo, oslabila ruske vojaške zmogljivosti in prisilila Kremelj, da plača za nedavno zaostrovanje razmer," so zapisali v sporočilu Sveta EU.

"Ta novi sveženj sankcij proti Rusiji je dokaz naše odločenosti, da ustavimo Putinov vojni stroj in se odzovemo na njegovo najnovejšo eskalacijo vojne z lažnimi referendumi in nezakonito priključitvijo ukrajinskih ozemelj," je dejal visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell.

Povod tudi referendumi

Sveženj sankcij, ki je bil medtem objavljen tudi v Uradnem listu EU, je bil sprejet v odziv na "stalno stopnjevanje in nezakonito vojno Rusije proti Ukrajini, vključno z nezakonito priključitvijo ukrajinskega ozemlja na podlagi 'lažnih' referendumov, mobilizacijo dodatnih vojakov in izrekanjem jasnih jedrskih groženj", so še pojasnili pri Svetu EU.

Z novim svežnjem ukrepov se v zakonodajo EU uvaja podlaga za uvedbo cenovne kapice za rusko nafto, ki sicer velja samo za pomorski transport surove nafte in določenih derivatov v tretje države ter določene storitve, povezane s tem.

V skladu s tem ukrepom bo prevoz nafte, pa tudi zagotavljanje storitev za prevoz, vključno z zavarovanjem in finančnimi storitvami, prepovedan, če je bila nafta prodana nad določenim cenovnim pragom. O višini cenovne kapice se morajo še dogovoriti države skupine G7, ki so usklajevale zadnje ukrepe proti Moskvi, in jo soglasno potrditi vseh 27 članic EU, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Ta ukrep naj bi drastično zmanjšal ruske prihodke od nafte, hkrati pa lahko pripomore k stabilizaciji svetovnih cen energije, še navaja sporočilo Sveta EU.

Prepoved uvoza številnih ruskih izdelkov

Sveženj, ki ga je prejšnji teden predstavila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, vključuje tudi prepoved uvoza dodatnih ruskih izdelkov, s čimer se bodo prihodki Rusije po navedbah Bruslja zmanjšali za sedem milijard evrov.

Med temi so izdelki iz jekla, materiali, ki se uporabljajo v industriji nakita, kot so kamni in dragocene kovine, poleg tega pa tudi plastika, papir in kozmetika. Bruselj predlaga tudi razširitev seznama izdelkov, katerih izvoz v Rusijo je prepovedan.

"Dodatno omejujemo ruske uvozne in izvozne zmogljivosti, ob tem pa se osvobajamo energetske odvisnosti od Rusije. Sprejeli smo tudi ukrepe proti osebam, odgovornim za nezakonito priključitev ukrajinskih ozemelj. EU bo Ukrajini stala ob strani tako dolgo, kot bo potrebno," je pri tem pojasnil Borrell.

EU tako širi seznam posameznikov in pravnih oseb, za katere veljajo sankcije, med drugim zaradi sodelovanja pri organizaciji spornih referendumov na zasedenih ukrajinskih ozemljih.

Sankcije usmerili tudi proti posameznikom

Članice so sklenile uvesti omejevalne ukrepe še za 30 posameznikov in sedem pravnih oseb zaradi dejanj, ki spodkopavajo ali ogrožajo ozemeljsko celovitost, suverenost in neodvisnost Ukrajine. Na seznamu se je tako znašel tudi kontroverzni ruski desničarski nacionalist Aleksander Dugin.

Pri EU so sankcije proti Duginu utemeljili, rekoč da je "ideološko in teološko upravičeval aneksijo Krima in rusko agresivno vojno proti Ukrajini, ki jo je videl kot 'osvoboditev' Ukrajine od vpliva Zahoda".

Sankcije so prizadele tudi ruska pevca Julijo Čičerino in Nikolaja Rastorgujeva, ki ju EU skupaj z ostalimi sankcioniranimi posamezniki vidi kot del "ekosistema dezinformacij in manipulacije informacij v Kremlju".

Med sankcioniranimi so tudi predstavniki ruskega obrambnega sektorja, denimo Alan Lušnikov, ki je največji delničar proizvajalca orožja JSC Kalashnikov Concern, ter predsednica ruske državne volilne komisije Ela Pamfilova.

Poleg tega sveženj vključuje še dodatne prepovedi trgovanja z orožjem, prepoved opravljanja funkcij v upravnih organih nekaterih podjetij v ruski državni lasti za državljane EU in prepoved ponujanja določenih storitev v Rusiji.

Potrditev dogovora o novem svežnju sankcij je danes pozdravila tudi Evropska komisija. EU je doslej sprejela že sedem svežnjev sankcij proti Rusiji zaradi njene invazije na Ukrajino, ki se je začela konec februarja. Zadnjega, ki med drugim vključuje prepoved uvoza ruskega zlata, so članice potrdile julija.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 26
  • jakec1575 00:41 07.oktober 2022.

    meni samo ni jasno. Če je Putina skrbela rdeča linija, zakaj zaboga je priključil Herson in Zaporožje in ne Harkiv?? V hersonu je dobil njive in Črno morje. zavaroval vodovod do Krima. V Zaporožju sunil 10 mrd vredno JE. Torej ...prikaži več nič od rdeče črte. Kolonializem.

  • jozicamurn 00:06 07.oktober 2022.

    Zopet lgbtjevske narkomanske spake onanirajo na sankcije, Evropejci pa smo pahnjeni v bedo.

  • Jernej65 23:18 06.oktober 2022.

    Tako je prav. Proti temu cepcu Putinu, ki bi rat Evropo na vsak način sprl, je potrebno odločno nastopiti. Sankcije ga že počasi pošiljajo nazaj v preteklost. Edino česar mu ne bo zmanjkalo je nafte in plina. Počasi bo tudi ...prikaži več te energente lahko imel samo zase. Evrope ta cepec ne bo spravil na kolena s svojimi energenti. Evropa si bo opomogla, Rusijo bo pa ta bedak osamil in poslal daleč v preteklost in ja, lade brez ABS in erbegov so že za njih kruta sedanjost, to je šele začetek ruskega propada.