Ruski predsednik Dmitrij Medvedjev in gruzijski kolega Mihail Sakašvili sta sredi avgusta podpisala mirovni sporazum, s katerim sta vsaj uradno končala 8. avgusta začeto vojno. Nemški časnik Bild, ki se sklicuje na neimenovanega uradnika ruske vlade, poroča, da sta predsednika podpisala dve različni verziji sporazuma, ki ga je državnikoma ponudil v podpis francoski predsednik Nicolas Sarkozy.
Rusiji sledila Nikaragva |
Rusiji, ki je pred kratkim kot prva država priznala neodvisnost in samostojnost Južne Osetije in Abhazije, je zdaj sledila tudi Nikaragva. |
Zmešnjava z besedama "za" in "v" je pomebnejša kot se zdi na prvi pogled, saj Rusija na podlagi svoje verzije sporazuma utemeljuje pravico do vzdrževanja tamponskih varnostnih con okoli Južne Osetije in Abhazije. Po navedbah francoskih oblasti sporazum dovoljuje nadzorne točke ruske vojske v Gruziji, vendar ni določeno, do kakšnega obsega.
Vojaške ladje vznemirjajo Rusijo
Za nove napetost med Rusijo in Zahodom so medtem poskrbele ZDA, ki so z admiralsko ladjo
iz 6. flote
USS Mount Whitney zaplule v gruzijsko pristaniško mesto Poti, iz katerega so se pred
kratkim umaknili ruski vojaki. ZDA navajajo, da je na krovu ladje samo humanitarna pomoč, medtem ko
Rusija trdi, da je domnevna človekoljubna pomoč krinka za dostavo orožja Gruziji. V preteklih
tednih je v Črno morje zaplulo več Natovih vojaških adij, ki so so Gruziji vsaj uradno dostavile
pomoč.
"Kakšen bi bil odziv ZDA, če bi Rusija z vojaški ladjami dostavljajo pomoč državam v karibskem zalivu, ki jih je prizadel tropski hurikan," se je vprašal ruski predsednik Dmitrij Medvedjev. Pristavil je, da je Rusija država, "na katero bo odslej treba računati".
Poziv Rusiji
Zunanji ministri EU so na neformalnem srečanju v Avignonu sprejeli izjavo, s katero so Rusijo
pozvali k popolnemu umiku vojaških enot iz osrednje Gruzije.