Svet
7 ogledov

Rusija kaže osle vsemu svetu

Petkov posnetek ruskega tanka, ki se umika iz gruzijskega mesta Senaki. Kdaj se Žurnal24 main
Rusija še vedno ni umaknila svojih vojaških enot iz Gruzije. Predsednik slednje Mihail Sakašvili zahteva prihod mednarodnih enot.
 
 

Rusija je popoln umik vojaških enot iz Gruzije končala v petek ob 17.50 uri po srednjeevropskem času.

Anatolij Serdjukov, ruski obrambni minister

 
Prelitje določil mirovnega sporazuma med Gruzijo in Rusijo, ki slednji nalaga umik vseh vojaških enot z ozmelja Gruzije, v prakso se še zmeraj vleče kot jara kača. Četudi sta ruska vojska in politični vrh v petek popoldne sporočila, da je gruzinsko ozemlje zapustil sleherni ruski vojak, poročila s terena teh navedb ne potrjujejo.

Še vsaj v noči na soboto je bilo na cesti med prestolnico Tbilisijem in Črnim morjem postavljenih več cestnih zapor v režiji ruske vojske, v bližini pristaniškega mesta Poti pa naj bi ruski vojaki kopali bojni jarek, poročajo dopisniki Reutersa. Nezadovoljstvo nad rusko interpretacijo mirovnega sporazuma je že izrazila Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE). "Rusija ustvarja na gruzinskem ozemlju tamponske cone, kar ji mirovni sporazum po mojem razumevanju ne dovoljuje," je bil kritičen finski zunanji minister Alexander Stubb, trenutno predsedujoči OVSE. Nezadovoljstvo nad nepopolnim ruskim umikom sta izrekla tudi ameriški predsednik George Bush in njegov francoski kolega Nicolas Sarkozy.

 

Rusi ustvarili tamponski coni

Ruski obrambni minister Anatolij Serdjukov je v petek priznal, da je v tamponskih (varnostnih) conah, ki obdajata Južno Osetijo in Abhazijo, nastanjenih več sto ruskih vojakov. Coni naj bi služili varnosti obeh upornih republik.

Dostava pomoči kot Natova krinka
Namestnik načelnika generalštaba Anatolij Nogovicin je v soboto dopoldne povedal, da je Rusija izpolnila določila mirovnega sporazuma o umiku in dodal, da bo ruska vojska ostala prisotna v gruzijskem mestu Poti, čeravno je to izven tamponskih con. Kritičen je bil do zveze Nato, ki po njegovem pod krinko dostave človekoljubne pomoči Gruziji stopnjuje vojaško prisotnost v Črnem morju: "To ne prispeva k stabilizaciji regije".

Proti Gruziji se s humanitarno pomočjo na krovu odpravlja več Natovih ladij ter tudi ameriški rušilec USS McFaul.

Gruzija zahteva mednarodno posredovanje
Gruzijski predsednik Mihail Sakašvili je potrdil, da je ruska vojska pričela z obsežnim umikom in v isti sapi vkopavanje ruskih vojakov v prej omenjenih tamponskih conah ocenil kot okupacijo Gruzije. "Gruzinsko ozemeljsko celovitost bomo lahko ohranili samo, če na območje prispejo mednarodne mirovne enote," je bil odločen Sakašvili.

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.