Svet
15 ogledov

Psihični bolnik na čelu Pakistana

Pakistanska javnost novoizvoljenemu predsedniku Asifu Aliju Zardariju ni preveč Žurnal24 main
Nekdanji plejboj, podjetnik, ki je zaradi korupcije deset let preživel v zaporu, in psihični bolnik - to je del biografije novoizvoljenega pakistanskega predsednika.

52-letni Asif Ali Zardari, mož lani ubite nekdanje premierke Benazir Buto, je v soboto na skupnem glasovanju obeh domov pakistanskega parlamenta in štirih pokrajinskih skupščin prejel skupno 458 od veljavnih oddanih 702 glasov in s tem postal nov predsednik Pakistana, je sporočila državna volilna komisija.

Podatki so sicer neuradni, saj še niso znani izidi glasovanja v pokrajinski skupščini province Pandžab (so pa znani za skupščine provinc Sind, Beludžistan in Severozahodna meja) toda zmagovalec volitev, ki bo nasledil Perveza Mušarafa, ki je 18. avgsuta podal odstopno izjavo, je že nesporen.

 

Brez strahu za odnose z zahodom

Analitiki predvidevajo, da bo novi predsednik tako kot njegov predhodnik ostal zvest zaveznik ZDA in se z njimi še naprej boril proti islamskim skrajnežem na severozahodu države.

Drugi veliki izziv za Zaradarija bo omajano pakistansko gospodarstvo.

Dejstvo je, da Zardari, četudi izhaja iz vladajoče stranke PPP (Pakistanska ljudska stranka) ne bi nikoli postal predsednik Pakistana, če bi glavno besedo pri tej odločitvi imelo ljudstvo. Potem ko so neznani atentatorji konec lanskega leta ubili njegovo ženo in nekdanjo premierko Benazir Buto, trdnost vladavine Mušarafa pa je bila že pošteno omajana, si je samo 26 odstotkov želelo na mestu predsednika države videti Zardarija. Zardari, ki se je zaradi vpletenosti v korupcijo oprijel vzdevek Gospod 10 odstotkov (več o tem desno zgoraj), se je Pakistancem v preteklosti preveč zameril. Še posebej s fotografijami njegovih razkošnih vil v Veliki Britaniji, Dubaju in Londonu, ki so jih pred časom objavljali pakistanski mediji.

Duševno moteni predsednik?
Svetovni mediji so se po izvolitvi Zardarija razpisali o njegovih težavah z duševnim zdravjem. Zardari je namreč zaradi vpletenosti v korupcijo več let preživel v zaporih, kar ni ostalo brez trajnega pečata. Ugledni psihologi iz Dubaja in New Yorka so pri Zardariju ugotovili"težke psihične motnje in postravmatski stres", pišejo svetovni mediji, ki se sklicujejo na s tem povezane dokumente, ki jih hrani neko britansko sodišče. S temi dokumenti so Zardarijevi odvetniki dosegli prestavitev sodne obravnave zaradi suma koruptivnega vedenja. Mediji se ob tem sprašujejo, ali lahko tak človek vodi državo z jedrskim orožjem. "Norec je zavladal Pakistanu," navajajo mediji nekega novinarja pakistanskega časopisa Dawn.

Zardari povzročil razpad vlade
Izvolitev novega predsednika države je bila nujna, saj je prejšnji predsednik Pervez Mušaraf 18. avgusta odstopil zaradi trenj z njemu nenaklonjeno vlado. Zardari, mož lani ubite nekdanje pakistanske premierke Benazir Buto, je kot kandidat vladajoče PPP, ki je bila vodilna stranka v nedavno razpadli vladi, veljal za favorita volitev. Zaradi sporov o novem voditelju Pakistana in o rehabilitaciji lani odstavljenih vrhovnih sodnikov je le nekaj dni po Mušarafovem odstopu razpadla vlada, ki sta jo sestavljali PPP in PML-N (Pakistanska muslimanska liga). PML-N se namreč ni strinjala, da bi PPP za predsednika kandidirala Zardarija.

 

Obsežne pristojnosti

Pakistanska ustava zagotavlja predsedniku države obsežne pristojnosti; lahko razpusti parlament, odpokliče in sestavi vlado ter odloča o vojni in miru.

Krvava popotnica za predsednika
Sobotne volitve pakistanskega predsednika so minile pod opaznim vtisom vnovičnega izbruha nasilja na nemirnem severozahodu države. V napadu samomorilskega napadalca na nadzorno točko pri mestu Pešavar, prestolnici Severozahodne meje, je umrlo vsaj 10 ljudi. Eksplozija, ki jo je sprožil napadalec je popolnoma uničila dve hiši, pod katerimi naj bi bilo zasutih več ljudi.

Severozahodna meja je znana kot vir islamskega ekstremizma in žarišče talibanskega gibanja, ki je aktivno predvsem v sosednjem Afganistanu.

Komentarjev 2
  • tralala 17:37 17.januar 2012.

    Pa? Narod je pač glup, poglej, kdo bo pri nas prišel na oblast.