"V začetku 21. stoletja se svet sooča s krizo vode, tako v smislu kakovosti kot količine, ki so jo povzročile rast prebivalstva, industrializacija, proizvodnja hrane, zvišan življenjski standard in slabe strategije uporabe vode,“ navajajo avtorji poročila, poroča CNN.
Sodeč po poročilu, kar 90 odstotkov odpadne vode (gre za kombinacijo ostankov gnojil, kanalizacijskih ter drugih odplak) v razvijajočem svetu ostane neobdelanih. Tako na letni ravni zaradi različnih obolenj, ki so posledica pitja umazane vode in slabe higiene, umre okoli 2,2 milijona ljudi. Od tega je vsaj 1,8 milijona otrok, mlajših od petega leta.
Vendar je možno s pravilno uporabo odpadno vodo tudi koristno reciklirati. Eden takih primerov, ki jih navaja poročilo, je odpadna voda, ki je bogata z dušikom in fosforjem se lahko ponovno uporabi kot gnojilo.
Poleg tega ti problemi predstavljajo tudi priložnosti za razvoj zelene ekonomije, ki pa bo potrebovala velika vlaganja v projekte, kot so naprave za čiščenje odpadne vode, še navaja poročilo.