Ob naraščajočih cenah bencina in plina Grki letošnjo zimo iščejo cenejše alternative. Še posebej na severu države, kjer temperature pozimi padejo krepko pod ničlo, narašča povpraševanje po drvih, čemur pa grški gozdni delavci težko sledijo. Zaradi zahtevnosti del število zaposlenih v panogi namreč upada, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Številni Grki, ki si še vedno niso povsem opomogli od desetletje trajajoče gospodarske krize, se na vso moč trudijo iskati rešitve, s katerimi bi se zoperstavili visokim cenam energentov zaradi ruske vojne v Ukrajini in visoki stopnji domače inflacije, ki presega osem odstotkov.
Trenutno veljajo drva zaradi lokalnih danosti za cenovno ugodnejšo možnost za ogrevanje domov predvsem na severu države, kjer pozimi temperatura pade tudi krepko pod nič stopinj Celzija. Kot je za AFP povedal prevoznik lesa Yannis Paligiannis, 70 odstotkov prodanih drv v državi prihaja prav iz gorate regije Grevene na severozahodu države nedaleč od meje z Albanijo.
Upokojenec iz tamkajšnje vasi Aimilianos je povedal, da domačini zimo preživijo tako, da "porabijo za drva med 300 in 400 evrov, morda malo manj, če jih pripeljejo in posekajo sami".
Nedavno zbrani podatki grške zavarovalniške spletne strani Pricefox so pokazali, da je treba za ogrevanje stanovanja s klimatsko napravo odšteti približno 1000 evrov in skoraj 1300 evrov za ogrevanje na plin.
Na Žurnalu24.si smo že septembra izračunali, kakšne so cene v Sloveniji in kaj se najbolj splača. Preverite TUKAJ.
Zaradi energetske krize je povpraševanje po lesu večje kot lani, a gozdnih površin ne smemo zlorabiti, opozarjajo grški gozdni delavci. Na okoljskem ministrstvu jih je registriranih 8500, povezani so v 270 zadrug. Njihovo število se sicer zmanjšuje, saj se mlajši odločajo za opravljanje manj zahtevnih del. Ker je odpiranje dovozov za vozila skozi gozd prepovedano, večino lesa skozi goste veje dreves še vedno prevažajo mule, poroča AFP.
V državi, ki jo vsako leto prizadenejo gozdni požari, skoraj polovico ozemlja prekriva gozd. Lani so v Grčiji posekali skoraj 700.000 kubičnih metrov lesa, leto prej pa skoraj 720.000 kubičnih metrov. Še pred desetletjem je ta številka segla do 895.000 kubičnih metrih.
hm.. zanimiv članek. res. v članku piše da je v grčiji prepovedano za posek lesa graditi ceste. pri nas pa za vsako smreko naredijo posebej svojo vlako. kako izgleda Pokljuka? enkrat pojdite na izlet na Lipanco pa si ob poti… ...prikaži več do izhodišča ture mal oglejte okolico. kje bo le kaj raslo, ko pa je vlaka( cesta ) pri vlaki. izgleda da tam malo bolj skrbijo za gozd, pri nas pa (tuji ) lastnik, samo da sekajo in polnijo žepe.
Grki nimajo genija Goloba zato je tam ogrevanje tako drago pri nas pa je zastonj. Plešemo
O Slovencih pa nič?!