S 1. julijem, ko je minila deseta obletnica vstopa Hrvaške v EU, se je končal moratorij na nakup kmetijskih zemljišč na Hrvaškem za državljane drugih držav Evropske unije. To pomeni, da so padle ovire, ki so doslej Nehrvatom preprečevale neposreden dostop do njihovega nepremičninskega trga. Posredna pa so si že doslej mnogi po ovinkih priskrbeli zemljišča, ki bi bila lahko iz kmetijskih prekvarlificirana v stavbna.
Kot piše Jutarnji list, bo konec moratorija povzročil le malo sprememb na domačem trgu kmetijskih nepremičnin. Večji del tujcev, ki so želeli kupiti zemljo v Hrvaški, je to že storilo prek podjetij, ki so jih ustanovili v državi. Večina kmetijskih parcel na Hrvaškem pa je tudi razdrobljenih, kar ni zanimivo za večje kupce, za katere pridejo v poštev le po več sto hektarjev velika zemljišča.
Na obali se špekulira na veliko
Predsednik Hrvaške kmetijske zbornice Mladen Jakopović meni, da vsaj v notranjosti države ne bo prišlo do posebnih pretresov ali večjih prodaj, morda pa bodo določeni 'psihološki razlogi', ki bodo vplivali na blago povečanje cen. Po mnenju Jakopovića so vsi resni igralci že registrirali podjetja na Hrvaškem in preko njih kupili ali kupujejo zemljišča. Za mala podjetja in fizične osebe pa je zaradi nereda v katastru in zemljiški knjigi tako ali tako zelo komplicirano priti do zemljišč.
Drugače pa bo na obali. "To vidimo že nekaj časa, po 1. juliju bo nastal dodaten pritisk, saj so na obali cene kmetijskih zemljišč špekulativne in vsi razmišljajo, da bodo jutri ali pojutrišnjem postala zemljišča za gradnjo in da bo iz njih nastala apartmajska gradnja."
Jakopović dodaja, da obstaja resen interes, še posebej iz Avstrije, za nakup gozdov na severu in severozahodu Hrvaške.
Podobno meni Matija Brlošić iz Slavonije, ki ga glede kmetijskih zemljišč bolj kot tuji kupci skrbijo domači špekulanti, ki se nikoli niso ukvarjali s kmetijstvom. Po njegovih besedah razni trgovci, prevozniki ali odvetniki že zadnjih pet let špekulativno kupujejo zemljo, saj ocenjujejo, da se bo cena zanjo dvignila in jo bodo lahko drago prodajali tujcem. "Vendar je težava v tem, da se je zato cena povišala za dvakrat, kar nam kmetovalcem, ki od zemlje živimo, preprečuje nakup novih zemljišč," je povedal za Jutarnji list.
S hrvatom imet posla je loterija,sicer pa zdaj ,ko so elite pokupile vse ,kar je bilo dobrega,vam bodo zdaj probali prodat ves šit
Jih bojo že nategnili, po dolgem in počez!
Drzava lahko predpise, da mora biti kmetijska zemlja v rabi.in obdelana, sicer nabije dodaten davek lastnikom. To ne omejuje noben eu zakon.