Sankcije bodo poslej veljale tudi za vodje varnostnoobveščevalnih služb. Na seznamu sta se tako znašla direktor tajne službe FSB Aleksander Bortnikov in vodja zunanje obveščevalne službe Mihail Fradkov.
Kot je objavljeno v uradnem listu EU, so sankcije razširili na 15 oseb in 18 ustanov ali podjetij. Zanje velja, da so jim zamrznili premoženje na območju EU in prepovedali vstop v EU. Kot poroča hrvaška tiskovna agencija Hina, je na seznamu tudi čečenski predsednik Ramzan Kadirov.
Ta se je po navedbah EU na seznamu znašel zaradi izjav podpore nezakoniti priključitvi polotoka Krim Rusiji in oboroženemu uporu na vzhodu Ukrajine. Poleg tega je Kadirov prejšnji mesec izrazil pripravljenost, da v Ukrajino, če bi bilo potrebno, pošlje 74.000 čečenskih prostovoljcev.
Med sankcioniranimi je tudi samooklicani guverner vzhodnoukrajinske separatistične regije Doneck Pavel Gubarev, ki je po trditvah EU zahteval rusko posredovanje na vzhodu Ukrajine in je odgovoren za rekrutiranje v oborožene sile proruskih separatistov.
Skupno je sedaj na seznamu 90 oseb ter 20 ustanov ali podjetij. Med slednjimi sta tudi samooklicani ljudski republiki Doneck in Lugansk.
Pripravljajo nove sankcije
EU je v petek sporočila, da pospešeno pripravlja gospodarske sankcije proti Rusiji. Sankcije bi bile uperjene proti več sektorjem. V finančnem bi ruskim bankam v večinski državni lasti omejili dostop na evropske kapitalske trge, v obrambnem sektorju pa bi Rusijo doletel embargo na orožje. Pripravljajo pa še prepoved izvoza tehnologije za dvojno uporabo in občutljivih tehnologij, tudi v energetskem sektorju. Ustrezno zakonodajo naj bi Evropska komisija pripravila do torka, ko se bodo v Bruslju sestali veleposlaniki držav članic pri EU.