Čeprav so belgijski zakoni dokaj liberalni in vključujejo tudi možnosti nakupa nepremičnin tujcem, je v Flandriji veliko število primerov, kjer se ta možnost onemogoča tistim kupcem, ki ne morejo dokazati "vezi s skupnostjo“.
Belgija je sicer razdeljena na tri federalne skupnosti, od katerih je Flandrija kot flamsko (oziroma nizozemsko) govorno območje največja, Valonija je francosko govorno območje, območje Bruslja pa je s posebnim statusom dvojezično območje.
Pritožbe agencij
Številne nepremičninske agencije se pritožujejo, da pogosto ne morejo prodati nepremičnin, saj oblasti ne dajejo privoljenja in to z izgovorom, da se kupci "v socialnem in ekonomskem smislu" ne vklopijo v okolje. Pogosto gre za znanje nizozemskega jezika.
Zakon, ki to zadeva, je nejasen, mnogi pa menijo, da Flandrija s tem ne diskriminira le svojih državljanov (frankofonov, ki ne govorijo nizozemščine), pač pa tudi druge državljane Evropske unije, ki bi morali uživati pravice svobode gibanja in selitve v drugo državo znotraj unije.
"Zamislite si, da Španci ne prodajo nepremičnine tisočim Britancem, Nemcem ali Belgijcem, ker ti ne znajo španskega jezika," je opozoril novinar v Bruslju, potem ko od Evropske unije ni dobil odgovora na vprašanje, kakšno je stališče unije na takšno prakso v Flandriji.
Na Kosovu v času Miloševića prepoved za Albance
Zanimiva je primerjava, da je edino na Kosovu med obdobjem Miloševićeve vladavine obstajal zakon, ki je prepovedoval nakup nepremičnine, če je bil kupec Albanec, prodajalec pa Srb. Takšen zakon je kot diskriminatornega ukinila administracija Združenih narodov leta 1999.