Svet
973 ogledov

Na Trumpovem zborovanju komik poskrbel za veliko razburjenja

Donald Trump na zborovanju v Madison Square Gardnu
1/4
Profimedia
Republikanski predsedniški kandidat Donald Trump je v nedeljo s podporniki napolnil znamenito newyorško dvorano Madison Square Garden (MSG). Predvolilno zborovanje v New Yorku mu je prineslo veliko medijske pozornosti.

Zadnji republikanski kandidat, ki je zmagal v državi New York, je bil pred 40 leti Ronald Reagan in glede na ankete Donald Trump, ki se je leta 2019 iz New Yorka uradno preselil na Florido, letos tega ne bo spremenil.

Kljub temu si je Trump v rojstnem mestu vedno želel velikega zborovanja, ki pa ga demokrati zdaj že primerjajo z zborovanjem nacistov v MSG leta 1939.

"Tu ni nobenega smrdljivega nacista," je polni dvorani, ki sprejme okrog 20.000 obiskovalcev, dejal nekdanji poklicni rokoborec Hulk Hogan. Tudi drugi govorci so se norčevali iz demokratskih obtožb, ki jih je spodbudil nekdanji Trumpov šef kabineta, general John Kelly, ko je za New York Times dejal, da Trump ustreza definiciji fašista.

Poostrena varnost okoli dvorane

Policija je močno zavarovala okolico dvorane, kjer se je množica Trumpovih podpornikov z rdečimi kapami začela zbirati pred vhodom že zgodaj popoldne. Medtem ko so čakali v vrsti, so jih mimoidoči Newyorčani zmerjali s poraženci in pripadniki kulta osebnosti ter jih pozivali, naj se poberejo iz mesta, kjer jih nihče ne mara.

podporniki Donalda Trumpa na ulicah New Yorka | Avtor: Profimedia Profimedia

Pred dvorano je bilo tudi več protestnikov. Demokratska stranka pa je na pročelju dvorane prikazovala gesla proti Trumpu, med njimi Trump je hvalil Hitlerja, Trump je neobrzdan in Trump je prevarant.

Melania Trump poskrbela za presenečenje

Trumpa je pred govorom presenetljivo predstavila soproga Melania Trump, ki se redko pojavi na predvolilnih zborovanjih. Zatrdila je, da mesto propada, družine z otroki pa se selijo iz njega. Američane je pozvala, naj si zamislijo čudovito, varno in zdravo Ameriko, in jih pozvala, naj volijo njenega moža.

Trump je podpornike vprašal, ali živijo bolje kot pred štirimi leti, ko je končal predsedniški mandat. Odgovor pa je bil pričakovano ne.

V govoru je ponovil, da so največja grožnja notranji sovražniki v ZDA. Ponovil je izmišljotino, da zvezna vlada ni pomagala po orkanu Helene v Severni Karolini, predlagal leto dni zaporne kazni za sežiganje ameriške zastave in uvedbo smrtne kazni za migrante, ki ubijejo državljana ZDA.

Melania Trump na zborovanju v Madison Square Gardnu | Avtor: Profimedia Profimedia

Na govorniškem odru se je zvrstilo več znanih republikanskih obrazov, med njimi pa ni bilo kandidatov za položaje v državah in okrožjih, kjer se obeta tesen izid.

Za razburjenje poskrbel komik Hinchcliffe

Med drugim je komik Tony Hinchcliffe kritiziral Latinoameričane. "V morju plava otok smeti," je opredelil Portoriko. Demokrati so hitro kritizirali nastop, do komika pa so bili kritični tudi številni republikanski politiki, med njimi senator s Floride Rick Scott. V Trumpovem taboru so se kmalu po Hinchcliffovem nastopu distancirali od komikovih izjav.

Na oder je prišel še newyorški komunalni delavec David Rem, ki se je predstavil kot Trumpov prijatelj iz otroštva. Napovedal je kandidaturo za župana New Yorka, vmes pa mahal po zraku z razpelom in trdil, da je Harris hudič in antikrist.

Poslovnež Grant Cardone je demokratko posredno opredelil za prostitutko, ki jo vodijo zvodniki, nekdanji voditelj televizije Fox News Tucker Carlson pa jo je označil za butasto nekdanjo tožilko iz Kalifornije.

Elon Musk na zborovanju v Madison Square Gardnu | Avtor: Profimedia Profimedia

Nastopili so tudi milijarder Elon Musk, nekdanji župan Rudy Giuliani, ki je Palestince ozmerjal s teroristi, predsednik predstavniškega doma kongresa Mike Johnson, Trumpova sinova Donald mlajši in Eric ter nekdanji neodvisni kandidat za predsednika Robert F. Kennedy mlajši. Slednji si lahko v primeru Trumpove zmage obeta mesto v njegovi ekipi.

Predčasno glasovalo že 41 milijonov upravičencev

Volitve v ZDA bodo 5. novembra, doslej pa je po podatkih podjetja za obdelavo volilnih podatkov L2 predčasno po pošti ali osebno svoj glas oddalo že 41 milijonov volivcev.

Predčasno lahko volijo že v vseh 50 državah ZDA in prestolnici Washington. Predčasne volitve se bodo večinoma končale do 1. novembra.

Leta 2020 je po podatkih ameriškega urada za štetje prebivalstva volilo rekordnih 158,4 milijona ljudi. Od tega 81 milijonov za Joeja Bidna in 74 milijonov za Trumpa. Volilna udeležba je bila skoraj 67-odstotna.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 8
  • Avatar Slayer
    Slayer 12:21 28.oktober 2024.

    GO GO TRUMP!!!

  • Jest_ 11:29 28.oktober 2024.

    Razburjeni so samo možgansko mrtvi skrajni levičarji. Nikoli nisem bil fan Trumpa, ampak upam da zmaga, tako da bi imel svet še nekaj upanja za mir. Če zmaga una neumna prostitutka, ne samo da grejo zda v pizdo, cel svet ...prikaži večt bo šel tja. Kamalo podpirajo glupe modrolase feministke, lgbtqrap in ostale mozgansko mrtve smeti.

  • Nelaži 09:20 28.oktober 2024.

    itak je kabala mafija že določila zmagovalca volitev; kamelo harris, ker se z njo lažje manipulira. Ona bo zvesto zastopala interese rockfellerjev in raznih black rockov