EU. "Za popolno odpravo revščine v Evropski uniji (EU) bi morali socialne transferje za začetek usmeriti predvsem v otroke; vsem bi morali omogočiti brezplačen dostop do izobraževanja in razvoja talentov," pravi Anita Ogulin z ljubljanske zveze prijateljev mladine.
V EU je v nevarnosti, da bi živeli v revščini, kar okoli 20 milijonov otrok – to je 20 odstotkov vseh otrok do 18. leta.
Talenti se zavržejo
"Otroci iz revnih družin takoj dobijo sporočilo, da niso enakovredni vrstnikom in da niso sprejeti v njihovo družbo," opozarja Ogulinova.
"Drugič, spodbuda družine, ki je zelo potrebna za osebno rast otroka, pade. Tak otrok nima motivacije, ne zna si postavljati ciljev. Išče stvari, s katerimi bi se lahko izrazil in potrdil. Te stvari pa so po navadi negativne: slaba družba, v kateri se lahko potrjuje," nadaljuje Ogulinova in dodaja: "Vsak otrok poleg tega na svet prinese nek talent, ki ga v revščini ne more razviti."
Romski otroci za vzor
Med največjimi žrtvami revščine v EU so Romi; po nekaterih podatkih jih na primer na Madžarskem kar 90 odstotkov živi v revščini. Revščina je tudi glavni razlog množičnega izseljevanja iz Romunije v Francijo.
Vseeno pa na romske otroke po mnenju Ogulinove revščina vpliva drugače. "Ti otroci ne hlastajo za materialnimi dobrinami; revščina jih ne stigmatizira in ne zavira v rasti. So zelo dobro opremljeni za življenje," sklene Ogulinova.