Evropa bo na tapeti
V območju evra duhove še naprej burijo težave močno zadolžene Grčije in ugibanja o tem, ali bo Španija vendarle zaprosila za celoten paket mednarodne finančne pomoči. Čeprav je fiskalni položaj ZDA prav tako razlog za zaskrbljenost, preboja na tej točki ne gre pričakovati pred ameriškimi predsedniškimi volitvami, ki bodo v torek.
"Ne boste presenečeni. Evropa bo ena od tem srečanja G20," je povedal neimenovani predstavnik Nemčije in dodal: "Evropa mora predstaviti dolgoročno krizno upravljanje."
Ukrepi pomirili razmere
Govorili bodo tudi o negotovih razmerah v gospodarstvu, saj je Mednarodni denarni sklad po junijskem vrhu G20 v Los Cabosu znižal napoved rasti svetovnega gospodarstva, ki naj bi letos znašala 3,3 odstotka.
Območje evra je po srečanju v Los Cabosu sicer naredilo dodaten korak v smeri oblikovanja bančne unije, aktiviralo je stalni sklad za zaščito evra (ESM), Evropska centralna banka pa je sprejela odločitev o vnovičnem posegu na trg državnih obveznic. To je nekoliko pomirilo razmere na finančnih trgih.
"Skupina G20 je bila in bo še naprej zelo pozorna na to, da trgom in gospodarskim akterjem pokažemo, da je prizadevanje za oblikovanje slavnih požarnih zidov pripeljalo do učinkovite zaščite. Da dokažemo, da je učinkovita, jo moramo uporabiti," je povedal namestnik mehiškega finančnega ministra Gerardo Rodriguez.
Odgovoru na vprašanje, ali bi Španija vendarle morala zaprositi za celoten paket mednarodne finančne pomoči, se je Rodriguez izognil. Srečanja se bo kot gost udeležil tudi španski minister za gospodarstvo Luis de Guindos.