Svet
1525 ogledov

"Če zmoremo mi, lahko tudi preostanek Evrope"

plinovod Profimedia
Baltske države ne uvažajo več ruskega zemeljskega plina, je v soboto sporočil upravljavec latvijskih plinskih zalog Conexus Baltic Grid.

"Od 1. aprila ruski zemeljski plin ne teče več v Latvijo, Estonijo in Litvo," je dejal glavni izvršni direktor upravljavca Uldis Bariss. "Če je obstajalo kaj dvoma glede vprašanja, ali lahko zaupamo v ruske dobave, trenutni dogodki jasno kažejo, da tega zaupanja ni več," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal Bariss.

Tudi Litva je sporočila, da ne uvaža več zemeljskega plina iz Rusije, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Po besedah ministra za energijo Dainiusa Kreivysa ji to omogočajo "večletna koherentna energetska politika in pravočasne infrastrukturne odločitve".

Litva bo svoje plinske potrebe sedaj pokrivala z utekočinjenim naftnim plinom prek terminala v pristaniškem mestu Klaipeda. Odločitev o postavitvi plavajočega terminala so sprejeli leta 2015, vsak mesec pa bodo tja prispele tri večje plinske pošiljke.

Litovski predsednik Gitanas Nauseda je pozval preostanek EU, da sledi baltskemu zgledu. "Od tega meseca naprej - nič več ruskega plina v Litvi," je zapisal na Twitterju. "Leta nazaj je moja država sprejela odločitev, ki nam danes omogoča prekinitev energetskih vezi z agresorjem brez težav. Če zmoremo mi, lahko to stori tudi preostanek Evrope," je navedel.

Kremelj je ta teden zagrozil, da bo zaprl plinovode, če Zahod ne bo začel plačevati plina v rubljih. Zahodne sankcije proti Rusiji, ki so sledile napadu na Ukrajino, so namreč prizadele rusko gospodarstvo in povzročile padec vrednosti rublja, siljenje k plačilu v rubljih pa bi pomagalo okrepiti rusko valuto. Vendar je Zahod to zahtevo Moskve zavrnil.

Kljub temu ruski energenti še naprej tečejo v Evropo. Ruski energetski velikan Gazprom je sporočil, da bo danes skozi plinovodni sistem poslal 108,4 milijona kubičnih metrov plina, kar pokriva naročene količine.

ZDA so že prepovedale uvoz ruske nafte in plina, EU, ki ji je Rusija lani zagotovila okoli 40 odstotkov vsega uvoženega plina, pa dobave Moskve ohranja, čeprav s tem, kot opozarjajo mnogi, dejansko pomaga financirati Putinovo vojno.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 5
  • jozicamurn 03:00 04.april 2022.

    Te cigani iz Litve in okolice bodo prvi jokali, da naj se jih Rusija usmili, ker niso vedeli kaj delajo.

  • Željko 19:48 03.april 2022.

    Hvala lepa za Ameriški plin lahko si ga vtaknete v rit. Tisočkrat raje podprem Rusijo kot ameriške zločince ko uničujejo cel svet