Norveški skakalec Daniel Andre Tande, ki se je hudo poškodoval ob padcu v poskusni seriji pred prvo tekmo v Planici, se je v noči na ponedeljek uspešno prebudil iz umetne kome.
Med prvimi se je z njim pogovarjal vodja norveških skakalcev Clas Brede Bråthen, ki je razkril, da ga je 27-letnik že s prvimi besedami spravil v smeh. Duhovita izjava mu je namreč dala potrditev, da skakalec kljub ne najboljšemu počutju ni izgubil smisla za humor.
"Prva stvar, ki jo je rekel, je bila: 'Ne boste se me tako zlahka znebili.' Je v dobrem stanju. Zelo lepo je bilo videti, da je še vedno stari dobri Daniel," je povedal Bråthen, ki ga je najbolj razveselil podatek, da Tande ni utrpel poškodb možganov ali hrbtenice.
"Precej je potolčen. Rekel sem mu, naj ne razmišlja tem, kar se je zgodilo. Padca se ne spomni. Tudi posnetka si ni ogledal. Povedal mi je, da si ga bo ogledal šele, ko bo star toliko kot jaz. Vesel sem, da je buden. O skoku se nisva pogovarjala, govorila sva samo o njegovem počutju, " je razkril 52-letnik.
Norvežana so po padcu v poskusni seriji za silo oskrbeli na prizorišču, nato so ga s helikopterjem prepeljali v UKC Ljubljana. "Še sedaj ne morem verjeti, da je od padca Tandeja do njegovega prihoda v bolnišnico v Ljubljane minilo vsega skupaj le 59 minut," je odzivnost slovenskih reševalcev pohvalil Bråthen in dodal, da imata tako Slovenija kot Planica v norveških srcih prav posebno mesto.
Tande je ob padcu utrpel zlom ključnice in predrto pljučno krilo, izognil pa se je hujšim poškodbam glave, vratu ali hrbtenice.
Sedemindvajsetlnik je v karieri dobil sedem tekem za svetovni pokal in nanizal še 24 uvrstitev na zmagovalni oder. V svetovnem pokalu je bil najboljši v letih 2017 in 2018, ko je sezono sklenil na tretjem mestu.
Na olimpijskih igrah v Pjongčangu (2018) je z reprezentanco osvojil ekipno zlato na veliki napravi, lahko pa se pohvali tudi z ekipnim srebrom z nordijskega SP v Lahtiju (2017).
Še uspešnejši je bil na dosedanjih SP v poletih, kjer je zbral štiri zlate medalje, tri v ekipni (Bad Mitterndorf 2016, Oberstdorf 2018, Planica 2020) in eno v posamični konkurenci (Oberstdorf 2018).
Taka lepa novica pa polepša dan! Človeka, kljub vsemu trenutnemu sranju, prevzame nek optimizem.
Kot je napisano. OD padca DO sprejema v bolnišnico 59 min. V ta čas je všteta prva oskrba na sami skakalnici po padcu, priprava na prevoz, prevoz v LJ in sprejem. Skratka ODLIČNO. Drži se Tande.
A ni 59 minut nekam veliko. Sploh glede na to, da so ga peljali s helikopterjem. Pa ne trolam. Naj mi nekdo odgovori, ki ve kako zadeve potekajo.