Slovenija bo na zaključnem turnirju med 2. in 19. decembrom igrala v zahtevni skupini A, v njej so Francija, Črna gora in Angola.
Slovenskim rokometašicam ples kroglic ni bil naklonjen, saj jim je namenil kar tri udeleženke letošnjih poletnih olimpijskih iger v Tokiu, med njimi so tudi prvakinje iz Francije. Z njimi so se slovenske rokometašice nazadnje pomerile na lanskem decembrskem evropskem prvenstvu na Danskem in izgubile s 17:27. V Hamletovi deželi so se Slovenke pomerile tudi s Črnogorkami, ki so na odločilni tekmi za napredovanje v drugi del tekmovanja slavile s 26:25. Angolke so bile v Tokiu edine predstavnice Afrike, v svojem sedmem zaporednem nastopu na olimpijskih igrah pa so zasedle deseto mesto. V deželi vzhajajočega sonca so slavile Francozinje, Črnogorke pa so bile šeste.
"Ko se pred žrebom nahajaš v četrtem kakovostnem bobnu, pri čemer petega ni, tedaj težko upaš na ugoden razplet. Slovenija si je z rezultati na zadnjih tekmovanjih zaslužila uvrstitev v zadnji boben, žreb pa nam dodelil same izvrstne tekmice. Pomerili se bomo z olimpijskimi prvakinjami Francozinjami, Črno goro, eno najboljših evropskih ekip, ter Angolo, ki je afriška prvakinja in udeleženka zadnjih olimpijskih iger. V Španiji bomo morali igrati kot ekipa in prikazati novo energijo slovenske reprezentance. Narediti bo potrebno vse, da se prebijemo iz skupine, v katerem nas čakajo same udeleženke olimpijskih iger, ter si tako zagotoviti tri dodatne tekme z novimi vrhunskimi tekmicami. To bo za nas izjemno velik izziv. Verjamem v naša dekleta in naše skupno delo ter upam, da svetovno prvenstvo dočakamo vsi zdravi," je španski ples kroglic komentiral slovenski selektor Dragan Adžić.
Slovenia go into Group A! This will be Slovenia's third straight IHF Women's World Championship participation.#SheLovesHandball #Spain2021 pic.twitter.com/TiOnjNTENS
— International Handball Federation (@ihf_info) August 12, 2021
Na letošnjem mundialu bo prvič v zgodovini nastopilo 32 reprezentanc. Te bodo razdeljene v osem skupin s po štirimi ekipami. V drugi del tekmovanja bodo napredovale najboljše tri, ki se bodo v primeru slovenske skupine združile z najboljšo trojico skupine B (ekipa Ruske rokometne zveze, Srbija, Kamerun, Poljska).
V četrtfinale, kjer se bodo začele neposredne izločilne tekme, bosta napredovali po dve najboljši reprezentanci vsake izmed štirih skupin drugega dela.
Slovenska izbrana vrsta si je nastop na Pirenejskem polotoku zagotovila z uspešnima kvalifikacijskima tekmama proti Islandiji. Prvo so izbranke selektorja Adžića, ki je reprezentanco prevzel tik pred tem, na Kodeljevem dobile s 24:14, na severu Evrope pa sta se ekipi razšli z neodločenim izidom 21:21.
Slovenija bo konec leta sedmič v zgodovini nastopila med svetovno elito. Najboljšo uvrstitev so rokometašice dosegle leta 2003 na Hrvaškem, ko so bile osme, dve leti pred tem pa so bile v Italiji devete. Poleg tega so bile v Nemčiji 1997 18., v Rusiji 2005 in Nemčiji 2017 14., na zadnji izvedbi pred dvema letoma na Japonskem pa 19.
Letošnji mundial bo med 2. in 19. decembrom potekal v Barceloni, Granollersu, Tarragoni, Lleidi, Castellonu de la Plani in Badaloni. Prizorišče slovenskih tekem in točen termin le-teh še nista znana.
Slovenke bodo v pripravah na svetovno prvenstvo odigrale štiri tekme s kakovostnimi tekmicami. V okviru pokala EHF, v katerem namesto v kvalifikacijah nastopajo gostiteljice naslednjega evropskega prvenstva (Slovenija, Črna gora, Severna Makedonija) ter branilka naslova (Norveška), se bodo 7. in 10. oktobra pomerile z Norvežankami. Prva tekma bo na sporedu v Skandinaviji, povratna pa v Sloveniji. V sklepnih pripravah pred odhodom v Španijo bosta konec novembra v Poreču sledila še dva obračuna s Hrvaško, eno izmed nosilk četrtkovega žreba.
Žreb za SP:
Skupina A: Francija, Črna gora, Angola, Slovenija
Skupina B: Ruska rokometna zveza, Srbija, Kamerun, Poljska
Skupina C: Norveška, Romunija, predstavnici Azije 3 in 4
Skupina D: Nizozemska, Švedska, predstavnica Severne Amerike in Karibov, predstavnica Azije 5
Skupina E: Nemčija, Madžarska, Češka, Slovaška
Skupina F: Danska, predstavnica Azije 1, Tunizija, Kongo
Skupina G: Hrvaška, predstavnica Azije 2, predstavnici Južne Amerike 1 in 3
Skupina H: Španija, Avstrija, predstavnica Južne Amerike 2, predstavnica Azije 6