Dvakratni olimpijski prvak v maratonu Eliud Kipchoge je v pogovoru za BBC Sport Africa priznal, da se je bal za svoje življenje in za varnost svoje družine, potem ko so svetovni splet preplavile obtožbe v zvezi z njegovo vpletenostjo v smrt nekdanjega vrhunskega kenijskega atleta Kelvina Kiptuma.
Kiptum, aktualni svetovni rekorder v maratonu, je pred manj kot tremi meseci umrl v prometni nesreči v goratem predelu na jugovzhodu Kenije.
Po ugotovitvah policije je Kiptum izgubil oblasti nad vozilom in zapeljal s ceste v jarek, kjer je trčil v drevo.
Prometna nesreča je bila usodna tudi za njegovega trenerja Gervaisa Hakizimano. Policija je v okviru preiskave zaslišala tudi četverico moških, ki so na tisti usodni dan s pokojnim atletom opravili poslovni sestanek glede morebitne pogodbe za tekaške čevlje.
Kmalu po tej izjavi so se na družbenih omrežjih pojavile špekulacije, da naj bi Kipchoge sodeloval v zaroti za umor mlajšega rojaka. Pri tem naj bi ga gnalo ljubosumje, ker mu je Kiptum odvzel svetovni rekord in ogrožal njegov status najboljšega maratonca vseh časov.
"Ko sem prebiral izjave ljudi, da naj bi bil vpleten v njegovo smrt, sem bil šokiran," je za BBC povedal 39-letnik. "To je bila najhujša novica v mojem življenju. Grožnje so prihajale z vseh strani. Grozili so mi, da bodo požgali moj kamp za trening, da bodo požgali vse moje investicije v mestu, mojo hišo in družino. Nič od tega se ni zgodilo, a takšen je ta svet," je dodal.
Kljub nevarnosti Kipchoge ne želi korenito spreminjati sloga življenja ali posegati v trening rutino. "Ne vidim razloga, da bi karkoli spreminjal, moje življenje se odvija na prostem. V našem športu treningi potekajo zunaj in ne v zaprtih prostorih. Še vedno se prosto sprehajam po ulicah," je povedal Kipchoge in ocenil, da je zaradi neresničnih navedb v zvezi s Kiptumovo tragično usodo izgubil "90 odstotkov vseh prijateljev".
"Zelo me je prizadelo, da o meni grdo govorijo moji ljudje, s katerimi sem treniral in imel redne stike. To me je res potolklo," je priznal.
Ko je bila spletna zloraba na vrhuncu, si je vzel odmor od družbenih omrežij, o umiku s svetovnega spleta pa za zdaj še ne razmišlja. "Če izbrišem svoje račune, bo izgledalo, kot da nekaj skrivam. Obdržal bom vse svoje profile. Ničesar nisem zagrešil."
Razočaran je tudi nad odzivom medijskih gigantov, ki pod pretvezo svobode govora in v zasledovanju dobička dopuščajo tovrstno zlorabo. "Spletni anonimneži pišejo grde in nevarne reči. Če podaš prijavo, je na izbris profila treba čakati dolgo časa. Morali bi hitreje reagirati, učinkoviteje izpostaviti dejstva in brisati račune. Ljudjem bi morali dati jasno vedeti, da bodo v primeru širjenja laži izgubili svoje profile."