166 ogledov

Kralji dobili nasprotnike v končnici, izjemno priznanje za Kopitarja

Anže Kopitar LA Kings Profimedia Anže Kopitar.
Kopitarjevi kralji z zmago končali redni del sezone ter si za nasprotnike v končnici priigrali Edmonton Oilers.

Hokejisti Los Angeles Kings, ki jih kot kapetan vodi Slovenec Anže Kopitar, so z zmago končali redni del sezone severnoameriške lige NHL. Tekmo proti Chicago Blackhawks je po šestih sekundah podaljška v prid kraljev odločil Adrian Kempe za zmago s 5:4. V prvem krogu končnice se bodo tako kralji pomerili z Edmonton Oilers.

Pred zadnjim krogom rednega dela so bili v igri za končnico za kralje tako Edmonton Oilers kot Dallas Stars, vodilna ekipa zahodne konference in skupno druga v ligi. LA Kings so na zadnji tekmi, potem ko so branilci Stanleyjevega pokala Vegas Golden Knights z 1:4 izgubili proti Anaheim Ducks, osvojili več točk kot ekipa iz Las Vegasa. S tem so prehiteli zlate viteze in si zagotovili tretje mesto v pacifiški skupini in boj v prvem krogu proti naftarjem.

Kralji so sicer končali na skupnem 12. mestu v ligi z 99 točkami, s 114 točkami so bili po 82 tekmah najboljši New York Rangers. Pred Kings so bili v pacifiški skupini še skupno šesti Vancouver Canucks (109) in Oilers (104). Edmonton, ki ga je za zaključek sezone s 5:1 nadigrala ekipa Colorado Avalanche, bo tekmec Kings v prvem krogu izločilnih bojev še tretjič po letih 2022 in 2023. Obakrat je bil v seriji uspešnejši Edmonton. Lani so kralji povedli z 2:1 v zmagah, nato so naftarji dobili tri tekme zaporedoma in se uvrstili v polfinalu zahodne konference. Nastop v njem hokejisti Los Angelesa čakajo vse od sezone 2013/14, ko so nazadnje osvojili tudi Stanleyjev pokal.

V Los Angelesu so štiri minute pred koncem uvodne tretjine povedli igralci Chicaga, ko je bil uspešen Lukas Reichel. V drugem delu so sledili trije goli domačih, za vodstvo s 3:1 so bili uspešni Viktor Arvidsson, Quinton Byfield in Trevor Moore. Zadnjo tretjino so nato izvrstno začeli gosti in s tremi goli v nizu povedli s 4:3.

Arvidsson je s svojim drugim zadetkom minuto in 21 sekund pred koncem tekmo popeljal v podaljšek, ki pa ga je bilo ekspresno hitro konec, ko je s sredine igrišča pred gol gostov neovirano prišel Kempe. Ta je imel poleg odločilnega gola še podajo. Tri točke sta dosegla z goloma in podajo Arvidsson in Phillip Danault s tremi asistencami. Kopitar je na zadnji tekmi rednega dela sezone v 18:55 minute zbral dva strela proti vratom tekmeca in ni dosegel točke. Blackhawks so za konec sezone izgubili šestič v nizu.

S koncem rednega dela pa so v organizaciji Los Angeles Kings tudi podelili priznanja svojim igralcem. Za MVP-ja sezone kraljev je bil okronan švedski napadalec Adrian Kempe, medtem ko je Kopitar še sedmič prejel prestižno priznanje za igralca, ki najbolje opravlja branilske naloge v ekipi.

Selitev kojotov iz Phoenixa v Salt Lake City

Navijači in igralci so izvedeli, da je bila sredina zmaga Arizona Coyotes s 5:2 nad Edmonton Oilers poslovilna za to moštvo v severnoameriški hokejski ligi NHL. Zdaj je na,reč jasno, kje se bo moštvo lige NHL podalo na led v naslednji sezoni. Liga NHL je namreč odobrila selitev v Salt Lake City. Novo ime še ni znano.

Liga NHL bo imela od naslednje sezone tako ekipo tudi v Salt Lake Cityju. Vsi igralci, trenerji in drugi zaposleni pri Arizona Coyotes se selijo in bodo imeli od sezone 2024/25 sedež v ameriški zvezni državi Utah, so objavili pri NHL. V nasprotju s primerljivimi potezami drugih športnih klubov v ameriškem športu gre pri tej tudi za oster rez z odmikom od imena Coyotes - marketinške pravice ostajajo prejšnjemu lastniku Alexu Meruelu.

Med pogajanji si je Meruelo zagotovil možnost, da zgradi novo ekipo v Arizoni. Predpogoj za to je bil, da v petih letih zgradi dvorano, ki izpolnjuje zahteve NHL. Kojoti so si namreč delili dvorano Mullett Arena z ekipo Univerze v Arizoni, ki je imela kapaciteto le okoli 5000 gledalcev. Pred tem so bila leta prizadevanj za izgradnjo nove.

Arizona Coyotes | Avtor: Profimedia Profimedia

Nova ekipa se bo sprva imenovala le Utah. Tekme bo igrala v košarkarski dvorani Delta Center v Salt Lake Cityju. Novi lastniki, podjetje Smith Entertainment Group v lasti Ryana in Ashley Smith (to podjetje ima v lasti tudi košarkarsko ekipo NBA Utah Jazz), pa še vedno iščejo ime za hokejsko ekipo in si želijo za to vzeti čas.

Ryan Smith je dejal, da je prepričan, da bo nova ekipa pritegnila veliko množico in bo konkurenčna za končnico že od samega začetka. "Edina stvar, ki jo vem o Utahu, je, da ljudje pridejo na tekme. Pravkar smo imeli tukaj turnir NCAA za košarko in celotna arena je bila polna," je dejal.

Komisar lige NHL Gary Bettman je dodal, da je vesel, da se liga seli v novo zvezno državo. "Kot vsi vedo, je Utah živahna in uspešna država in navdušeni smo, da smo po novem del tega," je dejal.

* Izidi:
Minnesota Wild - Seattle Kraken         3:4
Winnipeg Jets - Vancouver Canucks       4:2
Calgary Flames - San Jose Sharks        5:1
Colorado Avalanche - Edmonton Oilers    5:1
Vegas Golden Knights - Anaheim Ducks    1:4
Los Angeles Kings - Chicago Blackhawks  5:4 (podaljšek)
(Anže Kopitar 2 strela, brez točke v 18:55 min. za LA Kings)

5. St. Louis     43  33    6  239:250   92
6. Minnesota     39  34    9  251:263   87
7. Arizona       36  41    5  256:274   77
8. Chicago       23  53    6  179:290   52