Šport
124 ogledov

Bon: ''Gre za grob vladni poseg v športno sfero''

Strokovni svet Republike Slovenije
1/5
Anže Petkovšek
Strokovni svet Republike Slovenije za šport ima samo še deset članov. Potem ko je dva člana, ki ju je predlagal Olimpijski komite Slovenije, na zadnji seji v četrtek razrešila vlada, je preostala peterica, ki jo je predlagal OKS v sestavo tega organa, pred prvo uradno sejo novemu predsedniku sveta Janezu Vodičarju poslala odstopno izjavo.

Iz strokovnega sveta za šport so danes odstopili Branko Žnidarič, Blaž Lešnik, Janez Sodržnik, Blaž Perko in Marta Bon. Kot so zapisali v odstopni izjavi, je razlog za odločitev prav razrešitev dveh članov, Edvarda Kolarja in Boruta Peršolje, saj ju je vlada razrešila brez posveta s predlagateljem, torej olimpijskega komiteja.

"Vlada za njuno razrešitev ni navedla nikakršne obrazložitve, prav tako ni z nameravano potezo seznanila predlagatelja, torej olimpijski komite, zato razrešitev razumemo kot grob poseg vlade v civilno športno sfero. Gre za uveljavljena strokovnjaka, ki sta v svetu delovala konstruktivno. Ocenjujemo, da bi bilo naše sodelovanje močno oteženo, oziroma nemogoče, zato smo se odločili za odstop," je v prostorih zavoda Tivoli v imenu peterice članov odločitev za nepreklicni odstop pojasnila nekdanja selektorica slovenske ženske rokometne reprezentance Marta Bon, sicer zdaj že nekdanja podpredsednica strokovnega sveta za šport.

Sodržnik, ki je tudi med zdaj že nekdanjimi člani strokovnega sveta, pričakuje, da bosta vlada oziroma resorni minister sprožila dialog z olimpijskim komitejem o odprtih vprašanjih, ki zadevajo šport v prihodnje, ter razčistila vsa morebitna nesoglasja. "Zdaj tega dialoga preprosto ni," je opozoril Sodržnik, ki je podvomil tudi v legitimnost strokovnega sveta v trenutni sestavi.

"Športna oblast deluje tako, da poskuša razvrednotiti vlogo OKS. V 20-letni zgodovini nikoli ni bilo tako grobega poseganja v razmerja med državo in civilno družbo na področju športa. To je popotnica za pogreb slovenskega športa, če se tako kadrira v slovenskem športu. Stvari gredo v napačno smer, prevelika doza oblasti nekaterim škodi. Trenutna športna oblast je šla nekritično čez rob, največja težava je, ker ni dialoga. Še vedno ni bilo niti sestanka med resornim ministrom in predsednikom OKS Janezom Kocijančičem, čeprav je slednji dal pobudo za srečanje, da sedemo za skupno mizo in se dogovorimo," je še dejal Sodržnik.

Podpredsednik OKS Bogdan Gabrovec ocenjuje, da gre pri zadnjih vladnih potezah za načrtno izločanje olimpijskega komiteja iz odločanja o za prihodnost športa zelo pomembnih temah. Ne gre spregledati dejstva, je opozoril Gabrovec, da sta imela tako Peršolja kot Kolar kritične poglede na delovanje strokovnega sveta. "V ozadju gre za spreminjanje sestave sveta fundacije za šport, iz njenega delovanja pa se želi izločiti vpliv olimpijskega komiteja na odločanje ter posredno tudi na delitev sredstev iz loterijskega denarja," je opozoril Gabrovec.

Kolar, ki je bil iz sveta razrešen, je še enkrat poudaril, da ni prejel obrazložitve, zato o razlogih lahko zgolj ugiba. "Verjetno sem bil v svetu moteč, ker se z določenimi stvarmi ne strinjam. Če me vprašate, zakaj, morate to vprašanje zastaviti strani, ki me je razrešila."

O žgoči problematiki bo v torek razpravljal tudi Izvršilni odbor OKS.

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.