Ekipo sestavlja 32 članov civilne zaščite, usposobljenih za taka posredovanja. "V ekipi je 18 operativnih članov, ostali pa so za podporne funkcije, ki so nujno potrebne. So izkušeni in dobro opremljeni, odhajamo pa s 15 vozili," je v izjavi ob odhodu ekipe zjutraj v Ajdovščini povedal vodja enote Borut Horvat. Poleg tega bo šest pripadnikov civilne zaščite ekipi nudilo logistično podporo iz Slovenije.
➡️ Začasna enota civilne zaščite za prečrpavanje velikih količin vode, ki je napotena kot pomoč na podlagi zaprosila 🇮🇹 prek mehanizma Unije na področju civilne zaščite.
🗣️ Borut Horvat, vodja enote. pic.twitter.com/vk6A4cP0fw— Uprava RS za zaščito in reševanje (@URS_ZR) May 22, 2023
"Danes je na pot odšla res vrhunska ekipa. To je bila praktično prva ekipa, ki smo jo ponudili v evropski sistem zaščite in reševanja in dosega in dosega resnično najvišje standarde," je dejal državni sekretar na ministrstvu za obrambo Rudi Medved. Kot je dodal, smo lahko ponosni na to, da je bila ekipa tako hitro pripravljena za odhod.
Na terenu bodo do petka
Člani posebne enote, ki so odhiteli na pomoč poplavljencem, prihajajo iz regijskih centrov Celje in Nova Gorica. Na terenu bodo predvidoma ostali do petka, ko jih bodo lahko potrebi zamenjali z novimi člani enote, ki šteje skupaj 50 pripadnikov, je povedal v.d. generalnega direktorja Uprave za zaščito in reševanje RS Leon Behin.
Italija je zaradi obsežnih padavin, ki so povzročile poplavljanje več kot 20 rek in sprožile več kot 300 zemeljskih plazov, zaprosila za pomoč prek mehanizma civilne zaščite EU. Poplave so prizadele več pokrajin, največ v provincah Bologna, Forli-Cesena in Ravena.
Poleg Slovenije bodo Italiji, kjer je vodna ujma v minulih dneh terjala 14 življenj, več deset tisoč ljudi pa so morali evakuirati, pomoč v okviru omenjenega mehanizma poslale še Slovaška, Romunija, Poljska, Nemčija, Francija, Bolgarija in Avstrija, so zapisali v nedeljskem sporočilu za javnost Evropske komisije.
Državni sekretar @Rudi_Medved ob odhodu 🇸🇮 ekipe za prečrpavanje vode z dvema visoko zmogljivima črpalkama v Italijo 🇮🇹, ki je za pomoč zaprosila prek #UCPM:
— Ministrstvo za obrambo RS (@MO_RS) May 22, 2023
"Slovenski sistem zaščiten in reševanja je tako odporen in robusten, da lahko pomagamo doma in v tujini." pic.twitter.com/KLAegyQ8zv
V vesoljskem opazovalnem programu EU Copernicus so na prošnjo pristojnih italijanskih organov zagotovili tudi nujno satelitsko kartiranje prizadetih območij.
Na prizadetih območjih so prekinjene oskrba z električno energijo in telekomunikacije. Vremenska in hidrološka napoved sta slabi, saj so v pokrajini Emilija-Romanja napovedane nove močne padavine.