S pregledom proračunov občin 2008-2018 se jasno kaže trend povečanja investicij občin v novogradnje in obnove v letu volitev, v svoji analizi ugotavlja Transparency International (TI) Slovenia. Največji trend povečanja investicij je v petih največjih slovenskih občinah; Ljubljani, Mariboru, Kopru, Celju in Kranju.
V primeru realizacije predvidenih proračunov se bodo tako investicije v novogradnje v vseh občinah glede na lansko leto povečale skoraj za 420 milijonov evrov.
Kar v predvolilnem letu zraste, v nevolilnih letih upade
"V volilnih letih porast investicij občin povečuje tako bruto domači proizvod kot zaposlenost, ki v nevolilnih letih ponovno upade," poudarja Vid Tomić, generalni sekretar TI Slovenia, ki je investicije v proračunih občin spremljal že ob nadzoru lokalnih volitev leta 2014. Analiza ni pokazala, da bi se ob povečanju investicij občin v volilnih letih zviševale tudi cene gradbenega materiala in storitev, s čimer bi občine lahko dražile druge javne in zasebne investicije. So pa investicije občin v letu 2014 pozitivno vplivale na gospodarsko okrevanje Slovenije po recesiji.
Z javnim denarjem stari župani v prednosti
TI je zaradi opaznega trenda politično motiviranih investicijskih ciklov v občinah, ministra za finance in javno upravo pozval, da bolj pozorno spremljajo učinke investicijskih ciklov občin. "Pri tem ostaja odprtih veliko vprašanj, med drugim tudi, ali tovrstne investicije v letih, ko potekajo občinske volitve, res bistveno povečajo možnost ponovne izvolitve županov. V tem primeru obstaja tveganje, da se z javnim denarjem novim kandidatom onemogoča pošteno participacijo na volitvah," še poudarja Tomić.