Slovenija
4788 ogledov

Znano, kako resne so poškodbe rudarjev v Velenju

reševalna vaja premogovnik Premogovnik Velenje
Generalni direktor velenjskega rudnika Janez Rošer je dopoldne natančneje povedal, kaj je bil vzrok nesreče, ki se je včeraj zgodila v Premogovniku Velenje.

Dogodek je precej vplival na jamsko infrastrukturo. Janez Rošer je povedal, da so že včeraj začeli s popisom škode in dodal, da danes določen del zaposlenih že dela na njenem odpravljanju. 

Vpliv nesreče se bo zagotovo poznal, vendar se danes še ne ve, kako velike bodo te posledice. Premogovnik bo seveda do nadaljnega še obratoval, vendar pa se za zdaj še ne ve, kakšen bo časovni zamik novih odkopov. 

Kriv je steberni udar

Rošer trdi, da nesreča ni bila posledica potresa, ampak da je bila na nek način posledica samega rudarjenja. Steberni udar je sestavni del rudarstva, ki predstavlja enega izmed nevarnejših faktorjev v tem poklicu. “Nazadnje se je stebrni udar pri nas zgodil lansko leto, kjer so bili lažje poškodovani trije zaposleni. Steberni udari v tovrstni magnitudi so precej redki, vendar zagotovo beležimo enega ali dva v povprečju na leto, žal pa se jih ne da popolnoma preprečiti,”  je povedal Rošer. V Premogovniku Velenje izvajajo veliko preventivnih ukrepov, kot so priprava tehnične dokumentacije in omiljanjem tovrstnih udarov. Čeprav vemo, da so določena območja k njim nagnjena, je praktično nemogoče napovedati čas in magnitude. 

Do stebernih udarov pride zaradi kopičenja elastične energije, ki je na nek način posledica prerazporejanja napetosti zaradi same dejavnosti odkopavanja premoga, in ko se ta energija čedalje bolj kopiči lahko v posameznem trenutku pride do sprostitve energije, kar je tako imenovan steberni udar. 

Udari so si med sabo precej podobni. Ta nenadna sprostitev energije povzroči tresenje in dviganje prahu. Rudarji v samem trenutku udara zaradi prahu praktično ne vidijo ničesar, hkrati pa prah povzroči tudi otženo dihanje. Glavne poškodbe pa povzroči tresenje, saj lahko rudarje dobesedno vrže ob tla ali steno. 

Ni šlo za hude poškodbe

Rošer pravi, da je vseh 14 rudarjev iz premogovnika prišlo samih, saj je na srečo šlo za lažje poškodbe, kot so udarnine. V premogovniku imajo tudi zelo dober sistem spremljanja vseh zaposlenih v jami, in seveda, ko se je dogodek zgodil, je bil tudi takoj zaznan s starni dežurnega zaposlenega, ki je deloval v skladu s protokoli in hitro obvestil vse pristojne. “Delo v premogovniku je nevaren poklic, povprečno imamo 100 nezgod letno, a gre na sreči v večini primerov za manjše nezgode,” je povedal Rošer. 

Po dogodku je bil že včeraj okoli polnoči prisoten rudarski inšpektor, ki je z našimi sodelavci opravil tudi ogled po jami. Kasneje bo na podlagi vseh podatkov in analize odgovoril na vsa vprašanja, ki zadevajo tovrstno preiskavo. Rošer meni, da bo v tej nesreči ugotovljeno, da gre za moč narave in ne človeško napako. “Bomo pa tudi v prihodnjih letih še vedno delali na ukrepih, ki omiljujejo tovrstne nesreče,” je zagotovil Rošer.

Na vprašanje, ali bo prišlo do višanja cen premoga, ni znal odgovoriti, vendar verjame, da je trenutna cena nevzdržna, vendar uradni postopki še niso speljani, se pa dela na dokumentaciji tudi za tovrstno debato. 

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 1
  • Avatar Indiana_Gaby
    Indiana_Gaby 17:29 26.julij 2022.

    Najboljša ponudba ... Google je za vsa spletna dela od doma plačal 638 do 957 dolarjev na dan. Moja mlajša sestra je bila dva meseca brez dela, prejšnji mesec je bil njen ček 28537 dolarjev, tako da je delal doma ...prikaži več 3 ure dela na dan in zaslužil sčasoma lahko še večja ... Tako sem začel ................ >>>>>>>>>>> www.ordcash.com