Slovenija
22 ogledov

Življenje spet dražje

denar rubelj Shutterstock
Cene življenjskih potrebščin v Sloveniji so se aprila na letni ravni zvišale za 1,5 odstotka.

K skupni letni rasti cen so največ prispevale višje cene hrane in brezalkoholnih pijač. V primerjavi s marcem so se cene zvišale za 0,7 odstotka, je danes objavil državni statistični urad.

K skupni letni rasti cen so največ, 0,6 odstotne točke, prispevale višje cene hrane in brezalkoholnih pijač. Med temi so izstopale višje cene zelenjave in sadja, ki so se zvišale za 17,7 oz. 6,1 odstotka ter mesa za štiri odstotke.

Višje cene gostinskih storitev so k letni inflaciji prispevale 0,5 odstotne točke, višje cene alkoholnih pijač in tobačnih izdelkov pa 0,4 odstotne točke (tobačni izdelki so bili dražji za 10,2 odstotka, alkoholne pijače pa za štiri odstotke). V skupini stanovanje se je električna energija podražila za 11,3 odstotka, kar je k letni inflaciji prispevalo še 0,4 odstotne točke.

Alkohol in tobak dražja za 7,8 odstotka

V enem letu so se cene najbolj zvišale v skupini gostinske in nastanitvene storitve, kjer so se dvignile za 8,6 odstotka. Cene v skupini alkoholne pijače in tobak so se zvišale za 7,8 odstotka, v skupini izobraževanje za 4,6 odstotka, v skupinah hrana in brezalkoholne pijače ter stanovanje v vsaki za 3,3 odstotka ter raznovrstno blago in storitve za 2,1 odstotka.

Na letni ravni so med podražitvami izstopale še višje cene letalskega potniškega prevoza (za 13,9 odstotka), zdravstvenega zavarovanja (za 11,1 odstotka), predšolskega izobraževanja (za devet odstotkov), drugih storitev v prevozu (za 8,9 odstotka), komunalnih storitev (za 6,8 odstotka), časopisov, knjig in pisalnih potrebščin (za 5,9 odstotka), socialnega varstva (za 4,9 odstotka) in finančnih storitev (za 4,1 odstotka).

Cene opreme in avtomobilov dol

Na znižanje letne rasti cen so najbolj vplivale nižje cene osebnih avtomobilov ter stanovanjske opreme, in sicer za 0,3 oz. 0,2 odstotne točke. Osebni avtomobili so se v povprečju pocenili za 4,5 odstotka. V skupini stanovanjska oprema pa so se najbolj pocenili tekstil za gospodinjstvo (za 7,1 odstotka), gospodinjske naprave (za 4,2 odstotka) ter pohištvo in oprema (za tri odstotke).

Cene pa so se v povprečju znižale v skupinah stanovanjska oprema ter komunikacije (v vsaki za 2,2 odstotka), zdravje (za dva odstotka), prevoz (za 0,9 odstotka) ter rekreacija in kultura (za 0,4 odstotka).

V enem letu so se opazneje pocenili še cestni potniški prevoz, ki je dražji za 16 odstotkov, plin (za 8,6 odstotka), bolnišnične storitve (za 6,3 odstotka) ter storitve za rekreacijo in kulturo (za 5,6 odstotka).

Storitve dražje za 2,3 odstotka

Po oceni Urada RS za makroekonomske analize in razvoj se letos sicer nadaljujejo makroekonomske razmere, v katerih se cene povišujejo relativno počasi. V prvih štirih mesecih letošnjega leta so se povišale za 1,1 odstotka, v enakem obdobju lani za 2,2 odstotka, kar je predvsem posledica višje rasti cen blaga in storitev.

Pomemben vpliv na nižjo inflacijo v letošnjem letu imajo nižje cene trajnega blaga in nekaterih storitev ter energentov, predvsem nafte. "Ob predpostavki, da se cene nafte v prihodnje ne bodo bistveno spremenile, lahko pričakujemo, da se bo inflacija tako pri nas kot v evrskem območju še nekoliko znižala," so pojasnili na Umarju.

Storitve so se v enem letu podražile za 2,3 odstotka, blago pa za 1,1 odstotka.

Povprečna 12-mesečna rast cen je bila aprila 2,5-odstotna, medtem ko je bila v enakem obdobju prejšnje leto 2,1-odstotna.

Letna rast cen, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, je bila 1,6-odstotna (lani 2,9-odstotna), povprečna 12-mesečna rast cen pa 2,7-odstotna (lani 2,2-odstotna). Mesečna rast cen je bila 0,6-odstotna.

Mesečna inflacija 0,7-odstotna

Inflacija na mesečni ravni je bila aprila 0,7-odstotna. Kot ugotavljajo statistiki, je nova kolekcija v skupini obleka in obutev k pozitivni rasti cen prispevala 0,5 odstotne točke. Obutev se je podražila za 16,9 odstotka, oblačila pa za 3,8 odstotka. Po 0,1 odstotne točke pa so k skupni rasti cen prispevale še višje cene sadja, odvoza komunalnih odpadkov ter druge aprilske podražitve. Odvoz komunalnih odpadkov se je v povprečju podražil za 15,3 odstotka, sadje pa za 10,8 odstotka.

Nižje cene naftnih derivatov pa so pozitivno rast cen znižale za 0,1 odstotne točke. Tekoča goriva so se pocenila za 2,1 odstotka, goriva in maziva pa za 1,8 odstotka.

Aprilsko gibanje cen je bilo zaznamovano predvsem s sezonskim gibanjem cen obleke in obutve. Sicer pa je inflacija v letošnjem letu nižja od primerljivih obdobij v preteklih letih, kar je po oceni Urada RS za makroekonomske analize in razvoj predvsem posledica nadaljevanja zaostrenih razmer v domačem gospodarstvu in odsotnosti večjih cenovnih šokov iz mednarodnega okolja.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.