Pošiljke. Rajko Ejsad z Apeka pravi, da se ne spomni primera, ko bi Pošta Slovenije zavrnila nenaslovljene pošiljke. Te sicer niso v Apekovi pristojnosti.
Podlage za zavrnitev pošiljanja letakov civilnih iniciativ (CI) zaradi žaljive vsebine v zakonu o poštnih storitvah ni. “Letaki CI Ljubljane so nenaslovljene pošiljke, ki se jih zakon dotika zgolj v tem, da jih vročevalec ne sme vstaviti v hišni predalčnik, označen z nalepko agencije za pošto in elektronske komunikacije (Apek),” je povedal Peter Mraz, glavni inšpektor inšpektorata za elektronske komunikacije, elektronsko podpisovanje in pošto.
Kriva je bila tudi vsebina
Distribucijo teh letakov so na Pošti Slovenije (PS) najprej zavrnili zaradi manjkajočih podatkov. CI so jih želele dopolniti, vendar so jih kljub temu znova zavrnili – tokrat zaradi žaljive vsebine in zato, ker “obstaja sum, da so izpolnjeni zakonski znaki katerega izmed kaznivih dejanj zoper čast in ime”. Na letakih sicer nihče ni bil poimensko omenjen, šlo naj bi le za poziv k ustavitvi neimenovanih nepremičninskih mešetarjev.
Odgovor PS na vprašanji, na podlagi česa so se tako odločili in kje je določeno, kako lahko ukrepajo v takih primerih, še čakamo.
PS je pred državnozborskimi volitvami namreč raznašala časopisa Ekspres in Slovenski tednik, ki ju je doletelo nekaj tožb zaradi razžalitev, kršitve kodeksa pa je v več primerih ugotovilo tudi novinarsko častno razsodišče.
“PS je poskrbela zgolj za distribucijo materialov,” so na vprašanje, zakaj so časopisa z dvomljivo vsebino raznašali, odgovorili na PS. Kot so dejali, sta bila oba uradno prijavljena v razvid medijev in sta imela uredniški odbor. Dejavnost razširjanja programskih vsebin je izvajal izdajatelj, ki je zanj tudi odgovarjal, so dodali.