Slovenija
6160 ogledov

Zaradi Vzajemne prva večja razpoka v koaliciji?

koalicija Anže Petkovšek Predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob, predsednica SD Tanja Fajon in koordinator Levice Luka Mesec so dali skupno izjavo o poteku koalicijskih pogajanj v Državnem zboru.
V čigavih rokah bo Vzajemna?

Dva meseca po tem, ko je vladna koalicija izglasovala ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, ki se bo preneslo na ZZZS, se bo jutri v državnem zboru začela prva obravnava predloga zakona, ki bi Vzajemno, največjo zdravstveno zavarovalnico, preoblikoval v delniško družbo. 

Po zadnjih podatkih Vzajemna dopolnilno zavarovanje izvaja za 758.000 oseb, kar je približno toliko kot ostali dve zavarovalnici, Triglav zdravje in Generali, skupaj.

Zakon predvideva, da bi delničarji postali dosedanji zavarovanci, čemur pa pri Vzajemni nasprotujejo. Zavarovanci bi dobili ali delnice Vzajemne ali denarno nadomestilo, če bi bila vrednost njihovega deleža nižja od 70 evrov. Zavarovanci bi na skupščini izvolili nove nadzornike.

Medtem, ko v Svobodi in Levici zakon podpirajo, pa po neuradnih informacijah portala Necenzurirano  predloga ministrstva za finance ne podpirajo Socialni demokrati (SD). Pri jutrišnjem prvem branju zakona naj bi se vzdržali. 

Vzajemna preoblikovanju nasprotuje

Sindikat in Svet delavcev Vzajemne sta predsednika predsednika vlade Republike Slovenije Roberta Goloba pozvala, da predlog zakona  statusnem preoblikovanju Vzajemne umakne iz parlamentarne obravnave. "Predlog neposredno ogroža obstoj Vzajemne in delovnih mest vseh zaposlenih, saj sočasno s prenehanjem izvajanja dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja v dosedanji obliki, zaradi česar se bo za več kot 90 odstotkov zmanjšalo poslovanje družbe, zahteva statusno preoblikovanje iz družbe za vzajemna zavarovanja v delniško družbo, hkrati pa tudi vračilo ustanovitvenega kapitala Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije, čeprav ta do njega ni upravičen," pravijo pri Vzajemni.

Ogroženih še 300 delovnih mest  

Zaradi preoblikovanja dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja bo do konca letošnjega leta delo izgubilo 65 zaposlenih. "Sprejem predloga zakona bi pomenil neposredno grožnjo še za preostalih 300 zaposlenih, saj bi Vzajemna ob izgubi 93 odstotkov prometa z naslova dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja ter hkratnem prisilnem preoblikovanju v delniško družbo in vračilu ustanovitvenega kapitala ZZZS le stežka nadaljevala poslovanje," je povedala predsednica Sindikata Vzajemne Vlasta Vizjak 

Na skupščini so zastopniki članov Vzajemne sredi septembra izglasovali več sklepov, ki izražajo nasprotovanje vladnemu zakonu o preoblikovanju  "Zakonski predlog, kot ga je podala Vlada

Aleš Mikeln Vzajemna | Avtor: Anže Petkovšek Anže Petkovšek
RS, neupravičeno posega v avtonomijo gospodarske družbe in lastninsko pravico njenih članic in članov. Samo članice in člani Vzajemne so tisti, ki imajo pravico avtonomno odločati o morebitnem statusnem preoblikovanju Vzajemne. Prav tako časovnica načrtovanega preoblikovanja v delniško družbo nikakor ni primerna, saj lahko ta postopek dodatno ogrozi poslovanje in obstoj družbe. Ocenjujemo, da bo članom povzročena škoda," je v sporočilu za javnost zapisal predsednik uprave Vzajemne Aleš Mikeln. Vzajemno preko sistema delegatskega odločanja trenutno obvladuje Štajerska gospodarska zbornica. 

Vzajemna je v letu 2021 93 odstotkov premije, torej 320 od skupno 340 milijonov evrov, zbrala z dopolnilnim zdravstvenim zavarovanjem.

Vzajemna podpira razdelitev premoženja med člane

Mikeln poudarja, da v Vzajemni ohraniti odločevalsko avtonomijo članov Vzajemne in preprečiti njihovo oškodovanje ter protiustaven poseg v njihovo lastninsko pravico. V sporočilu za javnost so zastopniki sicer zapisali, da ob morebitni razdelitvi premoženja z naslova dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja podpirajo razdelitev premoženja na način, da se to razdeli vsem članom Vzajemne, ki so člani. 

Člani Vzajemne, ki bodo pred začetkom veljave zakona prekinili plačevanje dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja pri Vzajemni, do vračila sredstev ne bi bili upravičeni. "Predlog zakona izrecno določa presečni dan, na katerega se ugotavlja, kdo je član Vzajemne in kdo ne. Glede na to velja, da oseba, ki na presečni dan ni več član Vzajemne (če je torej predčasno prekinila zavarovanje), ne bi bila upravičena do vračila sredstev," pojasnjujejo pri Vzajemni. Presečni dan je 1.1. 2024. 

Komentarjev 28
  • Kmodri 21:52 20.september 2023.

    Super! Se že veselim, ko bodo zaposleni na cesti in brezposelni! Ko sem bil redni študent so mi vzeli pridobljeno pravico do brezplačnega zdravljenja! Karma je prašiča! Vse se obrača vse se plača!

  • lojs 17:51 20.september 2023.

    tistih 50mil€ dobička, če je sploh bilo, proti badžetu zzzs 5mrd€, se pravi 5.000milx1000 ali več, ne vem sploh , razmerja so grozljiva, ampak so pač še to potopili, ker se ne morejo zmenit kdo bo kaj pokasiral ... ta ...prikaži več bivši loredan je tiho, ker so ga krepko namočili, ker je krepko butel ... jebeš tako državo, če si specialist , spizdiš v tujino

  • lojs 17:32 20.september 2023.

    zakaj ne bi za začetek vlada ali pa mediji odprli debato, da je treba vse plačat ... leta 1945 so komunisti razglasili, da pod njihovo vladavino ne bo davkov, bravo! ... no in kaj je sploh zavarovalnica? ... blef od ...prikaži večd blefa, populizem in populizem, tako kot leta 45 , "mi bomo vse ukinili" ... vse ukineš, potem pa pobiraš in dvigneš davke, spet bravo! ... ampak sej ta vlada ne bo večna, kaj pa potem?