V juliju so zabeležili povečano število okužb z virusom ošpic predvsem zaradi okužbe v tujini, ki so jo potem okuženi prinesli domov. V zadnjem tednu poročajo o enem novem primeru.
Posvet z zdravnikom 10-30 evrov
"Za vsa ostala cepljenja velja, da so odvisna od kraja, kamor potujemo," pojasnjuje Kopčavar Gučekova. Letos je v Evropi opažen porast obolenj z ošpicami, zato je "pametno preveriti svoj cepilni status in se zaščititi". Popotnik mora preveriti, katere bolezni se pojavljajo na ciljnem področju, kakšne so klimatske razmere, splošni higienski standard in dostopnost zdravstvene oskrbe. Pravočasno je treba poskrbeti za vsa cepljenja in pri malariji za zaščito z zdravili, zato Inštitut za varovanje zdravja (IVZ) svetuje obisk ambulante za potnike vsaj en mesec prej. Individualni posvet z zdravnikom vas bo stal od 10 do 30 evrov.
Zdravi na pot in nazaj
S cepljenjem se najuspešneje zavarujemo proti nekaterim okužbam in nalezljivim boleznim, pravijo na IVZ. Cene se gibljejo od 30 za hepatitis B do 133 evrov za HPV za en odmerek cepiva, pri obojem pa potrebujemo tri v razmiku enega do šet mesecev. Proti rumeni mrzlici se cepimo z enim odmerkom za 38 evrov.
Proti malariji se borimo s tabletami lariam, malarone ali nivaquine, ki stanejo od osem do 55 evrov. Jemati jih jr treba jemati dva dni do en teden pred prihodom na območje z malarijo in nekaj dni oziroma tednov po odhodu.
Antimalariki za 55 evrov - da ali ne?
Tveganja za posamezno obolenje niso odvisna le od kraja, temveč tudi od odpornosti posameznika, sezone, epidemiološke situacije itd. Sicer seznam vseh bolezni po celinah in državah, način okužbe in opis bolezni najdete na spletni strani preventivne akcije Zavoda za zdravstveno varstvo Ljubljana - Zdravi na pot in nazaj.