Slovenija
40 ogledov

Zadeti od glasbe in droge

Žurnal24 main
Več deset tisoč mladih se bo to poletje udeležilo festivalov. Na teh teče alkohol v potokih, mladi, ki pogosteje žurajo, pa so bolj podvrženi tveganemu vedenju.
Več deset tisoč Slovencev bo poleti obiskalo domače in tuje glasbene festivale. Večina od teh je dijakov in študentov. Pod drobnogled smo vzeli največje tri pri nas in najbolj obiskane v bližini Slovenije. Še posebno sta nas zanimala varnost ter uživanje drog in alkohola.

Alkohol kot organizator
"Alkohol in droge se na teh festivalih dobijo zelo hitro – prvi dan so po navadi redarji še sitni in ves čas preverjajo nahrbtnike, potem pa so prav oni tisti, ki začnejo omagovati pod težo alkohola," se spominja eden od rednih obiskovalcev Rock Otočca. Matej Košir, direktor Utripa, ki se ukvarja s tveganim vedenjem mladih, je prepričan, da so glasbeni festivali odlična priložnost za promoviranje alkoholnih pijač med mladimi: "Alkohol je vedno in povsod najpogosteje uporabljena droga pri nas in tudi drugod po Evropi. Ne glede na to, ali gre za vaško veselico ali za rave party. Ne zgodi se redko, da je alkoholna industrija celo organizator ali pomembnejši sponzor takšnih prireditev."

 

 

Biti žurer je bolj tvegano
V Sloveniji raziskav, ki bi zbirale podatke o uživanju alkohola in drog na tovrstnih prireditvah, sploh ni. Matej Košir pojasnjuje, da so bile tovrstne raziskave narejene v Evropi in so pokazale, da so tisti mladi, ki pogosteje žurajo, bolj podvrženi tveganemu vedenju, zlasti popivanju oziroma pretiranemu opijanju, uporabi prepovedanih drog, nasilju in tveganim spolnim odnosom.

Policija naknadno
Podatka, koliko kazni so zaradi prodaje alkoholnih pijač mladoletnim na festivalih izrekli policisti, nam do zaključka redakcije od policije ni uspelo dobiti. Njihove odgovore bomo objavili naknadno.

 

 

FESTIVALI
1. Rock Otočec. Od 26. do 28. junija, Novo mesto. Vstopnice 55 evrov (3 dni), 29 evrov (en dan). Okoli 9 tisoč obiskovalcev. Več na rock-otocec.com.
2. Metalcamp. Od 2. do 8. julija, Tolmin. Vstopnice 122 evrov (5 dni), 88 evrov (en dan). Okoli 10 tisoč obiskovalcev na dan. Več na www.metalcamp.com.
3. Riversplash. Od 15. do 18. julija, Tolmin. Vstopnice 55 evrov (3 dni), 15 evrov (en dan). Okoli 12 tisoč obiskovalcev. Več na www.riversplash.si.
4.  Exit. Od 9. do 12. julija, Novi Sad. Vstopnice 107 evrov (4 dni), 42 (en dan). Okoli 50 tisoč obiskovalcev na dan, med njimi nekaj tisoč Slovencev. Več na exitfest.org.
5. Sziget. Od 12. do 17. avgusta, Sziget. Vstopnice 181,5 evra s kampiranjem. 385 tisoč obiskovalcev, med njimi okoli tisoč Slovencev.
6. InMusic. 24. in 25. junij, Zagreb. Vstopnice 70 evrov. Pričakujejo 40 tisoč ljudi, med njimi tudi okoli tisoč Slovencev.

RAZLIČNI FESTIVALI, RAZLIČNE DROGE/I. K.
Pogovor z Matejem Koširjem, direktorjem Inštituta za raziskave in razvoj Utrip

Na kakšnih festivalih je največ drog in katere so?
Vse je odvisno od zvrsti glasbe na posameznem festivalu. Na reggae festivalih prevladujeta marihuana in alkohol, na metal festivalih alkohol (zlasti pivo), za festivale elektronske glasbe so značilne sintetične droge in mešane alkoholne pijače. Festivali so množična pijančevanja.

So mladi na takšnih prireditvah dovolj zaščiteni?
Ne, saj večina organizatorjev množičnih glasbenih prireditev v želji po maksimalnem zaslužku ne upošteva dovolj temeljnih zdravstvenih in varnostnih standardov. Takšnih standardov pogosto niso niti dolžni zagotavljati, kar je pomanjkljivost zakonodaje.
 

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.