"Cvetenje morja se začenja, kako intenzivno bo, je nemogoče napovedati, saj je odvisno od vrste dejavnikov. Obilne snežne padavine in pomladansko deževje je v morje odplaknilo veliko nitratov in fosfatov, hkrati ni močne burje in temperature so visoke, torej so izpolnjeni pogoji za pravo eksplozijo življenja v morju. Alge pa so itak znane po hitrem življenjskem ciklu," ocenjuje biolog Lean Fonda, sicer tudi vodja ribogojnice in podvodnih dejavnosti.
Po njegovih besedah so podvodni travniki v teh dneh čudoviti, je pa hkrati voda zaradi cvetenja že kalna in vidljivost slabša. V zadnjih tednih so se sicer razbohotile kremenčaste planktonske alge; ali bo sledilo sluzenje, bo jasno v kratkem. Cvetenje morja so sicer zaznali tudi na hrvaški obali.
Pomor Noetovih bark
"Cvetenje morja sicer načeloma ni škodljivo, saj je v vodi več planktona in več hranil," dodaja Fonda. Eden od uradnih nabiralcev školjk, Vladimir Vinčer, nas je namreč obvestil, da se je v koprskem zalivu zgodil množičen pogin školjk vrste Noetova barka (domačini jim pravijo tudi mušole, op.p.); po njegovem mnenju so poginile zaradi virusa, ki naj bi bil kriv tudi za generalni pomor že v letu 2001.
"Tedaj so mušole potrebovale kar šest let, da so se obnovile; med vzroki za pomor so lahko tudi balastne vode, ki jih iz rezervoarjev spuščajo ladje na poti v koprsko Luko. Naših opozoril, kaj se dogaja, nihče ne jemlje resno," ocenjuje nabiralec.
Preveč fosforja v morju je vzrok za alge.Umetna gnojila,p.praški,luka Koper...Za mušole so krivi sedimenti;ki peidejo v morje od koanja !.bazena v Luki Koper in je koprski zaliv kalen že od jeseni,ne pa bakterje!
Štajerci in Gorenjci vljudno vabljeni na kopanje v Portorož v jesenke barve odeto morje. Želim vam vsaj pet urno potovanje iz LJ z veliko cestnimi zastoji. Na Črnem Kalu zaračunavamo vstopnino 10 eur, komur je drago lahko zavije na Hrvaško.