Slovenija
72 ogledov

Začel se je prenos posmrtnih ostankov

Vhod v rov Barbara, kjer so našli prikrito grobišče povojnih pobojev Žurnal24 main
Slovenija je začela pomembno reševati enega najbolj dramatičnih zgodovinskih izzivov, je ocenil predsednik republike Borut Pahor, ki se je udeležil pietetne slovesnosti pred pričetkom prenosa posmrtnih ostankov iz Hude Jame v Spominski park Dobrava.

Na prostoru pred Barbara rovom v Hudi Jami pri Laškem je potekala žalna slovesnost pred pričetkom prenosa posmrtnih ostankov iz Hude Jame v Spominski park Dobrava. Žalno slovesnost z verskim obredom, ki običajno poteka na domu pokojnika ali pri mrliški vežici na pokopališču so pripravili na željo civilnih združenj, ki zastopajo svojce žrtev. 

Prizor, ki pretrese v dno duše

Celjski škof Stanislav Lipovšek je dejal, da danes želimo narediti pomemben korak na poti sprave in urejanja našega odnosa do žrtev medvojnih in povojnih pobojev. Ocenil je, da gre za spravo z našo preteklostjo, saj ne moremo graditi varne in srečne sedanjosti ter prihodnosti, ne da bi poskrbeli za resnično spravo s preteklostjo. "Sprava je mogoča le tedaj, če smo pripravljeni odpuščati, priznati resnico, pa če je še tako boleča, težka in obremenjujoča. Samo resnica osvobaja," je poudaril Lipovšek. Ob tem je dodal, da množica kosti v Hudi Jami pretrese v dno duše.

Delo še ni končno

Predsednik države Borut Pahor, ki se je udeležil pietetne slovesnosti, je povedal, da je to bilo treba storiti zaradi preteklosti in boljše prihodnosti. Ocenil je, da je Slovenija danes začela pomembno reševati enega najbolj dramatičnih zgodovinskih izzivov. Dejal je tudi, da delo še ni končano. "Čaka nas še veliko pogovorov, zaupanja in vere v ta skupni napor, da bomo enkrat končno rekli, da so vsi naši mrtvi pokopani in da uživajo mir," meni Pahor.

Prenos vseh do konca prihodnjega leta

Posmrtne ostanke bodo 27. oktobra pokopali v Spominskem parku Dobrava pri Mariboru. Pogrebne slovesnosti se bodo med drugim udeležili predsednik Pahor in predstavniki Cerkve. Izvedba izkopa, prenosa in pokopa vseh posmrtnih ostankov 3000 žrtev je sicer predvidena v 17 mesecih od začetka in naj bi bila zaključena do konca prihodnjega leta.

Kot so navedli v kabinetu predsednika republike, se bo s tem zaključilo aktivno urejanje zelo občutljivega področja slovenske zgodovine. Tako bo po njihovih navedbah izpolnjena odgovornost države, ki je dolžna poskrbeti za civilizacijski pokop žrtev vojne in povojnih pobojev. S številnimi koraki na poti do tega cilja je bil prav v zadnjih letih dosežen velik napredek.

dezurni@zurnal24.si

Komentarjev 23
  • Zmago 17:26 06.november 2016.

    https://www.youtube.com/watch?v=WrieUdYe_e8

  • e213b2535978aaf6e413f72233bf2dc07a5a81a8 14:33 08.oktober 2016.

    Vsi zmagovalci so po 2.WW izdajalce in kolaborante potamanili,samo naše so nam Angleži in Amerikanosi vrnili nazaj čez mejo v Dravogradu,da si oni niso mazali rok.kar se pa tiče žrtev,je samo škoda,da niso dokončali dela 100%,saj danes ne bi nori ...prikaži več "osvoboditelj" in njemu podobni sploh obstajali?

  • Avatar AtaAufbiks
    AtaAufbiks 12:54 04.oktober 2016.

    Tisti, ki imajo slabo vest, se vedno bojijo!