“Vračamo se v čase, ko si ljudje želijo zlato rezervo v zlatu, recimo za primer propada valute ali strahotne inflacije,” pravi Tomislav Apollonio, vodja oddelka borznega posredovanja pri Abanki. Strokovnjaki opažajo vse večji interes Slovencev za nakup zlata.
Palice se ne da prežagati
Najpogostejša oblika investicije v fizično obliko plemenitih kovin je nakup naložbenih palic, najbolj priljubljeni pa so naložbeni kovanci. “V večini poslovalnic naše banke po vsej Sloveniji lahko kupite zlate naložbene palice kovnic Valcambi, Umicore in Argor Heraeus, tudi kovance Dunajskih filharmonikov. Vse naložbene palice in kovance iz našega prodajnega kataloga tudi odkupujemo. Ob odkupu mora stranka predložiti naložbeno palico ali kovanec v originalni embalaži in priložiti certifikat, če ta obstaja. Če stranka proda zlato naši banki, ji po navadi denar nakažemo še isti dan,” pravi Apollonio, ki svetuje: “Če ima človek recimo 45 tisoč evrov, naj ne kupi ene kilogramske palice zlata, ker če bo potreboval le polovico denarja, palice ne more prežagati. V tem primeru naj raje kupi deset stogramskih zlatih palic.”
Ne nasedajte
Pri nakupu investicijskega zlata je potrebna previdnost. “Kupcem svetujemo, naj ne nasedajo 'najugodnejšim' ponudbam zlata nepreverjenega izvora,” opozarja Irena Grabec Švegl z urada za meroslovje, ki je po zakonu o izdelkih iz plemenitih kovin osrednja državna ustanova, kamor se lahko obrnete za morebitne dodatne strokovne informacije v zvezi s tehnično ustreznostjo izdelkov in prijavo morebitnih nepravilnosti pri prometu z njimi
Koliko kruha boš lahko kupil za 2g zlata čez 1 leto.Nič, ker bo kruh vreden 3, 5 kg krompirja. Samo imeti boš moral krompir. Solata bo še dragocenejša. Prava solata iz domačega vrta bo vredna 5, 7 kilograma kruha.… ...prikaži več Nihče ne bo za kruh garantiral da ni narejen iz gensko spremenjene pšenice.Prav lepo nam bo šlo.