Mitja FerencZastavlja se mi vprašanje, zakaj je dala država pol milijona evrov za ureditev kostnice v prostorih jame, ki bo omejeno dostopna za svojce in je tudi ne bo več mogoče širiti. Če se bo še kdaj izkopavalo iz jame, se bo moralo pokopavati drugje.
"Ministrstvo trenutno končuje kostnico v jamskih prostorih Hude jame, kjer bodo pokopane do zdaj iznesene žrtve, in to je edina stvar, ki se trenutno dogaja na tem področju," pravi Mitja Ferenc, zgodovinar, ki se ukvarja z evidentiranjem povojnih grobišč.
Za preiskovanje drugih grobišč ali ekshumacijo letos ni predvidenih nobenih sredstev. "Zaradi kritike, da se nič ne dela, so lani sicer potrdili sondiranje nekaj grobišč, a to je bilo tudi vse," pojasnjuje Ferenc.
Kostnici v jami, ki naj bi bila pripravljena že konec tega meseca, Ferenc nasprotuje od vsega začetka. "Ureditev kostnice v jamskih prostorih pomeni pokop le za tiste, ki so bili do zdaj izneseni. Vlada se je odločila, da preostalih žrtev ne bo več izkopavala," je kritičen Ferenc. "Poleg tega bo sorodnikom dolgoročno odvzeta temeljna civilizacijska pravica, da bi grobnico obiskovali, saj bo za to potreben jamski nadzor. Verjetno bo to mogoče ob odprtju, dolgoročno pa bo dostop skoraj zagotovo onemogočen."
Druga velika težava je po besedah Ferenca zavarovanje vhoda v jašek. "Če se bo čez nekaj mesecev vse sesulo v jašek, vse te pregrade, ki so jih naredili, potem res ne bo več mogoče iznašati žrtev," razlaga zgodovinar in pojasnjuje, da je največji problem, kako naslednji generaciji zagotoviti možnost, da se žrtve izkoplje. Po izkopavanjih so do zdaj našli 818 žrtev povojnih pobojev, po oceni Ferenca pa naj bi jih bilo v jašku še najmanj 2500.