Ustavno sodišče je presodilo, da je zakonodaja, ki ureja dostop do postopkov oploditve z biomedicinsko pomočjo (OBMP), diskriminatorna do žensk, ki niso v zakonski ali zunajzakonski skupnosti.
Zakon zavrnjen na referendumu
Novelo zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih OBMP, po kateri bi bile do postopkov oploditve z biomedicinsko pomočjo upravičene tudi samske ženske, je državni zbor sprejel aprila 2001, v času vlade Janeza Drnovška. Na zahtevo tedanje opozicije pa je junija istega leta potekal zakonodajni referendum, na katerem so volivci zakon zavrnili.
"Ženske so posledice čutile 23 let!"
Oktobra 2020 je skupina poslancev s prvopodpisanim Matejem T. Vatovcem (Levica) na ustavno sodišče vložila zahtevo za oceno ustavnosti omenjenega zakona. "Naj spomnimo - leta 2001 je liberalna vlada sprejela zakon, po katerem bi bile do oploditve z biomedicinsko pomočjo upravičene tudi ženske, ki niso v partnerski zvezi. Odločitvi je takrat s tako imenovanega “strokovnega” stališča nasprotoval tudi zdravniški lobi, povezan s politično desnico, z argumentom, “da v ginekologiji vedno zdravijo par in ne posameznika in da stroka ne bo uporabila vsega, kar medicina odkrije”. S tem pokroviteljstvom sta se slovenska desnica in rimokatoliška cerkev spustili v kulturni boj za ustoličenje patriarhalne družine kot edine oblike družine, ki jo zdravstveni sistem lahko podpira. Rezultat je bila zmaga desnice na referendumu z eno najnižjih volilnih udeležb, katere posledice čuti marsikatera ženska v Sloveniji že 23 let," so danes spomnili pri Levici.
"Ni treba čakati eno leto!"
"Vsaka ženska ima pravico do zdravljenja neplodnosti in oploditve z biomedicinsko pomočjo ne glede na socialni oziroma družbeni status. 23 let čakanja, da se odpravita neustavnost in diskriminacija, je bilo preveč. Marsikatera ženska je v tem času že šla skozi svojo rodno dobo in posledice so v takih primerih nepopravljive," pravijo v Levici.
Državni zbor mora ugotovljeno neskladnost z ustavo odpraviti v roku enega leta. "Ni treba čakati še eno leto, da se odpravijo neustavne odločbe. Zato bomo koalicijskim partnerjem predlagali, da se v najkrajšem možnem času sprejme zakonodaja, ki bo samskim ženskam končno omogočila dostop do postopkov oploditve z biomedicinsko pomočjo," še sporočajo z Levice. Državni zbor mora ugotovljeno neskladnost z ustavo odpraviti v roku enega leta.
Tudi v Svobodi pozdravljajo odločitev Ustavnega sodišča, da je ureditev, po kateri samske ženske in ženske v istospolnih partnerskih zvezah niso upravičene do postopkov oploditve z biomedicinsko pomočjo, neustavna. "Nemudoma se bomo lotili priprave ustreznih zakonskih rešitev za uresničevanje odločbe in odpravo neustavnih omejitev pri oplojevanju z biomedicinsko pomočjo," obljubljajo.
Čestitam ustavnemu sodišču za napredek pri spoštovanju človekovih pravic. Katolibanom pa svetujem, naj se čim prej sprijaznijo, ker s sovraštvom itak ne bodo nič dosegli, hehehe.
Ženska se lahko da oploditi tudi po naravni poti, se bo takoj kdo najdu za uslugo.
zakaj bi plačevali v tujini če je doma vse zastonj