Pretekli petek popoldan je na pomoč poklical češki državljan in sporočil, da se je njegov prijatelj poškodoval pri padcu z jadralnim padalom. Točnih podatkov o mestu nesreče ni znal povedati, kasneje pa po telefonu ni bil več dosegljiv. Do nesreče je prišlo nad vasjo Krn nekaj po 14. uri, ko je zaradi težav v zraku češki jadralni padalec padel na pobočje in se huje telesno poškodoval. Na mestu padca ni bilo telefonskega signala, tako da po mobilnem telefonu ni mogel poklicati pomoči. Kljub neznosnim bolečinam je pričel sam sestopati, pri tem pa zašel na neprehoden teren, s katerega se ni mogel več vrniti, pripoveduje gorski reševalec Miljko Lesjak.
Fotografije reševanj si poglejte TUKAJ.
Miljko LesjakNajverjetneje gre pri posameznikih za precenitev lastnega znanja in sposobnosti za letenje v teh nekoliko zahtevnejših spomladanskih razmerah. Nekoliko pripomore tudi nepoznavanje
terena.
Takoj po obvestilu so na področje napotili vse razpoložljive reševalce ter iskanje mesta nesreče razširili na celotno območje nad krnskimi planinami. Za reševanje smo zaprosili tudi dežurno posadko helikopterja Slovenske vojske, ki je na kraj nesreče pripeljala zdravnika in reševalca letalca. Po pregledu območja so poškodovanega opazili na jugozahodnem pobočju Srednjega vrha na višini okoli 1.800 metrov. Zaradi zelo zahtevnega terena, na katerem se je nahajal, so ga v trikotnem sedežu z elektromotornim vitlom dvignili v helikopter ter prepeljali na planino Kuhinja. Tam ga je lahko zdravnik ustrezno oskrbel, nato pa so ga s helikopterjem odpeljali na zdravljenje v bolnišnico Šempeter.
V soboto opoldan so na pomoč poklicali z vzletišča na Kobali. Tam se je pri startu poškodoval jadralni padalec, ki je na pobočje priletel z višine petih metrov in tožil o bolečinah v hrbtu. S terenskim reševalnim vozilom NMP so ga odpeljali v bolnišnico Šempeter.
Visel na drevesu nad prepadom
"Reševalci se še nismo uspeli preobleči, ko so nas ob 16.20 obvestili, da je na drevesu nekje v dolini Polog pristal madžarski jadralni padalec," poudari Lesjak. Nesreča se je zgodila že okoli 14. ure, ko je padalec o tem po radijski postaji obvestil prijatelje, ki so leteli s padali. "Po pridobitvi koordinat kraja nesreče, ki se je zgodila na zelo strmem pobočju nad sotesko Tolminke, smo odšli na kraj. Padalca, ki je visel okoli 15 metrov visoko na drevesu tik nad prepadom, smo z vrvno tehniko rešili z drevesa," dodaja.
V nedeljo so se reševanja kar vrstila. "Najprej smo nekaj po 13. uri odhiteli na pobočje Vodil vrha po jadralnega padalca, ki se je pri padcu lažje telesno poškodoval. Nenadni sunek vetra mu je zaprl padalo, zaradi izgube višine pa je pristal na drevesih. Še med potekom prvega reševanja so nas obvestili o pristanku padalca na drevesu pod vasjo Dolje. Padalcu je med jadranjem okoli 200 metrov nad tlemi nenadni sunek vetra zaprl padalo. Takoj je odprl rezervno padalo in z njim nepoškodovan pristal na drevesu približno deset metrov od tal," reševanje opisuje Lesjak.
Med reševanjem padalca z drevesa so jih poklicali še v Tolminska korita, kjer si je pohodnica zlomila nogo. "Ob pomanjkanju terenskih vozil za intervencijo smo morali prekiniti že začeto reševanje nepoškodovanega padalca z drevesa. Tako smo s terenskim vozilom najprej odšli na reševanje v Tolminska korita. Pohodnici smo imobilizirali poškodovano nogo, nato pa jo na zajemalnih nosilih prenesli iz korit do terenskega vozila."
Šele po opravljenem reševanju v Tolminskih koritih so se reševalci lahko vrnili v Dolje in dokončali reševanje padalca in padala z drevesa.