V zadnjih dveh tednih sta bila za pomoč pri nedovoljenih vstopih tujcev po podatkih policije obravnavana po en državljan Albanije in en državljan Romunije. "V notranjosti ni bil odkrit noben tujec, ki ne bi bil obravnavan. Vsi so bili obravnavani na državni meji," je pojasnila Vesna Drole z Generalne policijske uprave in dodala, da so to začasni podatki, ki se lahko spremenijo zaradi naknadnega ažuriranja podatkov o sistemu.
Peš proti meji, tudi po avtocesti
Begunci, ki Slovenijo večinoma le prečkajo, se pogosto iz nastanitvenih centrov na severno mejo odpravljajo peš. Pri tem včasih zaidejo tudi na avtocesto, prevoz pa jim ponudijo tudi domačini. "Res je, v soboto in nedeljo smo s prijatelji in ostalimi aktivisti prevažali begunce, ki so bili na poti proti naši severni meji," je povedal Saša Pelko iz Kluba svetnikov liste župana Andreja Fištravca. "Da poudarim - seveda smo jih prevažali brezplačno, saj smo vendar ljudje in ne vojni dobičkarji."
Pelko poudarja, da je to počel kot človek in ne kot občinski funkcionar. "Zavedam se, da je povsod lepo, a doma je najlepše," pravi. "Ti ljudje so morali zapustiti svoje domove, saj so zanje lepi časi minili. Po njihovih domovih divjajo vojne in anarhija, zato so bili prisiljeni zbežati ter sebi in svojim družinam poiskati lepšo prihodnost."
"Policiji delamo uslugo"
S policijo ni imel nobenih stikov in ga tudi niso kontaktirali. "Kar je razumljivo, saj jim s tem, kar počnemo, dejansko delamo uslugo," poudarja Pelko in dodaja, da s prevozi poskrbijo za večjo varnost vseh udeležencev v prometu, saj begunci zaradi njihove pomoči ne pešačijo ob cestah. Pospešitev transporta od južne do severne meje je, kot poudarja, tudi v interesu države, s pomočj pa preprečijo tudi oderuštvo s strani vojnih dobičkarjev v obliki dragih prevozov.
O tem so minuli vikend poročali hrvaški medji, ki so migrantov zaračunavali po več deset evrov za nekaj kilometrov, kar je precej več od njihove običajne tarife. Zaradi oderuštva so bili tudi predmet preiskave hrvaških kriminalistov. Pri nas policija o morebitnem oderuškem zaračunavanju prevozov nima podatkov. "O cenah prevozov s taksijem nimamo informacij," je pojasnila Droletova.
Nekateri dobro situirani, drugi revni
Pelko poudarja, da so ljudje zelo hitro priskočili na pomoč, pri čemer se je za dobro izkazala komunikacija in koordinacija preko facebooka, begunci, ki so jih prevažali pa so zelo raznoliki. "Vozili smo tudi družino iz Sirije, kjer je oče bil zdravnik, dobro je govoril angleško in so bili dokajdobro situirani, hčerkica pa nam je v zahvalo za pomoč hotela poljubljati roke," je povedal. Druga družina, ki so jo peljali, je bila z Afganistana, zelo revna in nihče ni govoril angleško. "Tem smo na koncu celo podarili po 10 evrov, ker so se nam resnično zasmilili," je dejal.
Pri prevozih je do sedaj pomagalo najmanj petdeset ljudi, a verjetno jih je bilo še več, saj so se nekateri angažirali sami od sebe. "Mislim, da smo skupno prepeljali približno 150 ljudi," je dejal. "Baza prostovoljcev v Mariboru je trenutno na železniški postaji, kjer so poskrbeli za vse, tudi za prevajalce. Mariborski vodovod je poskrbel za brezplačen dostop do pitne vodje, kjer se lahko begunci vsak trenutek osvežijo in umijejo, pa še spijejo kaj vode. Skratka, rečem lahko, da sem ponosen na Mariborčane, ki so se odzvali v velikem številu in se organizirali na tako visokem nivoju, da marsikdo ne verjame, da gre za samoorganiziranost."
dezurni@zunral24.si