Slovenija
5364 ogledov

Za nesrečo s tremi hudo ranjenimi krive tudi inšpekcijske službe

Plaz Mala Mojstrovka Gorska reševalna zveza Slovenije
Po plazu v Mali Mojstrovki, v kateri so bili na tečaju varne hoje hudo ranjeni kar trije gorniki, ob tem pa se je izkazalo, da vodnik, sicer gorski reševalec, ni imel licence za tovrstno vodenje, se je naposled oglasila še Planinska zveza Slovenije.

"Nevarnosti so v gorah prisotne ves čas in v Planinski zvezi Slovenije smo še posebej v zimskem času s pomočjo številnih preventivnih vsebin poudarjali, da zimska sezona skriva drugačne pasti od poletnih, da zimske razmere zahtevajo usposobljene in izkušene posameznike, ter če se v gore podajajo manj izkušeni planinci, nujno potrebujejo vodstvo usposobljenih in licenciranih vodnikov. Zadnja nesreča v Mali Mojstrovki je namreč izpostavila ravno to, da je treba v gore hoditi z veliko mero odgovornosti, znanjem uporabe zimske opreme ter pod vodstvom usposobljenih vodnikov z ustreznimi kompetencami," so zapisali.

Obnavljanje licence

In še: "Žal so nevarne situacije prisotne v gorah ves čas, kar se je znova pokazalo ob tej hudi nesreči. Nevarnosti tudi usposobljeni vodniki ne morejo povsem izključiti, lahko pa jo omejijo. Planinska zveza Slovenije zadnja leta opozarja na problematiko vodenja planinskih tur brez ustrezne usposobljenosti vodnikov, ki v gorskem svetu vodijo brez primernih znanj in izkušenj."
 
Po njihovih besedah kot nacionalna panožna športna zveza za panogo planinstvo – alpinizem usposabljajo strokovne delavce v športu, med katerimi so tudi vodniki PZS in alpinistični inštruktorji, na podlagi Zakona o športu. Usposabljanje je razdeljeno na različne stopnje in kompetence, vodniki po opravljenem usposabljanju za posamezno stopnjo zahtevnosti vsaka štiri leta obnovijo licenco z udeležbo na izpopolnjevanjih, vsako leto pa oddajo poročilo za registracijo, na osnovi katerega so zavarovani tudi za odgovornost v okviru nepridobitne dejavnosti vodenja.

Vodenje v gorah | Avtor: Martin Šolar Nevarnosti tudi usposobljeni vodniki ne morejo povsem izključiti, lahko pa jo omejijo. Martin Šolar
Po zakonu o športu

Za komercialno vodenje morajo vodniki imeti za odgovornost urejeno svoje zavarovanje v okviru svojega pravnega statusa. Komercialno lahko vodijo gorski vodniki na podlagi Zakona o gorskih vodnikih  ali vodniki PZS oziroma strokovni delavci v športu na podlagi zakona o športu. Gorski vodniki lahko vodijo vse težavnosti tur, strokovni delavci v športu pa v skladu s svojo stopnjo usposobljenosti in kompetencami ter omejitvami, ki jih določa Zakon o gorskih vodnikih.

Nimajo pristojnosti

Župančičeva smer na Malo Mojstrovko je plezalni vzpon in vodniki PZS nimajo usposobljenosti za vodenja plezalnih smeri. Zanje so usposobljeni alpinistični inštruktorji, ki nekomercialno delujejo pod okriljem alpinističnih odsekov in klubov. Plezajo lahko z največ dvema tečajnikoma ali pripravnikoma, ki sta navezana na vrv. Komercialno lahko turo te težavnosti vodijo samo gorski vodniki.
 
"Vodenje v gorah brez  ustreznih znanj in usposobljenosti, neustrezno razmerje med številom vodenih in številom vodnikov je nesprejemljivo in nevarno početje ter ga ostro obsojamo. Na vse to opozarjamo že dlje časa v okviru svojih preventivnih vsebin. Nimamo pa pristojnosti, da bi lahko karkoli pri tem posredovali in morajo to nalogo opraviti pristojne inšpekcijske službe v državi," so sporočili s PZS in dodali, da vodnik v Mali Mojstrovki ni strokovni delavec v športu v okviru PZS.

Ostaja pa vprašanje, kdaj bodo pristojne inštitucije končno ukrepale. Kot je za Žurnal24 povedal predsednik Združenja gorskih vodnikov Slovenije Peter Jeromel, jih namreč opozarjajo že leta.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.