Spominski kovanec za dva evra bo na voljo po nominalni vrednosti dva evra, dvoevrski kovanec v tehniki visokega sijaja po sedem evrov, spominski dvoevrski kovanec v obliki kartice s kovancem v tehniki visokega sijaja pa po dvanajst evrov. Kupiti jih bo mogoče v 25 poslovalnicah Deželne banke Slovenije. Zaradi majhne količine izdanih kartic s kovancem bodo le-te prvih 30 dni na voljo le abonentom.
V letu 2012 bosta predvidoma januarja v prodaji še zbirateljski zlatnik in srebrnik, izdana ob dogodku Evropska prestolnica kulture – Maribor 2012. Predvidoma julija pa bodo v prodaji zbirateljski zlatnik, srebrnik in trievrski dvokovinski kovanec, ki jih je Slovenija izdala ob stoletnici osvojitve prve olimpijske medalje, ter zbirka evrokovancev z letnico kovanja 2012.
Motiv na spominskem kovancu ob 10. obletnici evrske gotovine so v spletnem glasovanju, ki je potekalo junija, izbrali prebivalci območja z evrom. Spletnega glasovanja se je udeležilo skoraj 35 tisoč ljudi, zmagovalni motiv pa je izdelal poklicni oblikovalec pri avstrijski kovnici Helmut Andexlinger.
Pot evra v minulih desetih letih
Izbrani motiv naj bi simboliziral pot evra v minulih desetih letih, ko se je ta razvil v globalnega akterja, ter njegov pomen za življenje običajnih ljudi (v motivu jih predstavljajo ljudje), trgovino (ladja), industrijo (tovarna) in energijo (vetrna elektrarna).
Z izdajo tega spominskega kovanca bodo vse države, ki jih povezuje skupna evropska valuta, obeležile deseto obletnico evrskih bankovcev in kovancev. V obtok naj bi bilo danih predvidoma okoli 90 milijonov teh kovancev.
Verjetno zadnji skupni evrski kovanec vseh držav z evrom!:))))