Slovenija
34 ogledov

"Višina zadolženosti Vegrada je grozna"

Stečajna upraviteljica Vegrada Alenka Gril je že ob začetku stečaja krovne družb Žurnal24 main
Stečajna upraviteljica gradbenega podjetja Vegrada Alenka Gril je v stečajnem postopku Vegrad priznala za okoli 450 milijonov evrov terjatev upnikov, je razvidno iz končnega seznama preizkušenih terjatev. Premoženja je le za dobrih 20 milijonov evrov.

"Ta številka v stečaju je pokazala, da je bila zadolženost bistveno višja, kot jo je podjetje prikazovalo v svojih poslovnih knjigah in kot jo je prikazovalo še poleti leta 2010, ko je predlagalo prisilno poravnavo," ugotavlja stečajna upraviteljica, ki se je s pregledovanjem prijavljenih terjatev in še prej s pripravo na to ukvarjala več kot leto in pol od začetka stečaja oktobra 2010.

Končni seznam preizkušenih terjatev je bil naposled objavljen sredi junija letos, do 14. julija pa je imelo okoli 700 upnikov, ki jim je stečajna upraviteljica prerekala prijavljeno terjatev, čas za vložitev tožb.

Podatka o tem, koliko je vloženih tožb, Grilova še nima, glede na prihodnji razplet vloženih tožb na sodišču pa se lahko končna številka priznanih terjatev morda še spremeni, če bo še sodišče kateremu od upnikov priznalo terjatev.

Skupno je sicer bilo v stečaju Vegrada prijavljenih okoli 2500 terjatev v skupni vrednosti 517 milijonov evrov.

Navadni upniki ne bodo dobili poplačila terjatev

Po besedah Grilove je povsem jasno, da navadni upniki ne bodo dobili poplačila svojih terjatev, ločitveni delno, upa pa, da bodo uspeli vsaj delno poplačati prednostne terjatve delavcev.

Delavci so skupno prijavili za 15,4 milijona evrov terjatev, od tega jih je upraviteljica priznala za 10,8 milijona. Od slednjega je za 4,6 milijona evrov navadnih terjatev in za 6,2 milijona evrov prednostnih. Del prednostnih terjatev so delavci dobili poplačanih iz jamstvenega in preživninskega sklada.

Pregled prijavljenih terjatev je pokazal tudi, da je bilo zavarovanih terjatev za okoli 60 milijonov evrov, kar ob ocenjenem premoženju v višini 20 milijonov evrov po besedah Grilove kaže na to, da so zavarovani upniki bili "bolj slabo zavarovani".

"Vse to kaže na veliko lahkomiselnost številnih upnikov, ki so ali posojali ali kako drugače financirali Vegrad in imeli svoje terjatve slabo zavarovane," komentira Grilova.

Lahkomiselni tudi številni kupci stanovanj

Preveč brezskrbni in lahkomiselni so po njenih besedah bili tudi številni kupci Vegradovih stanovanj, ki si več let niso uredili lastništva z ustreznim vpisom lastništva v zemljiško knjigo. Doslej je stečajna upraviteljica obravnavala okoli 300 takšnih primerov, jih je pa še več. Prijave izločitvenih zahtevkov namreč še prihajajo, saj rok glede tega ni omejen.

Kot je v zvezi s tem še povedala Grilova, kupcem izločitvene pravice priznavajo, vendar pa to njej in njeni ekipi v že sicer zahtevnem in obsežnem stečajnem postopku povzroča dodatno delo.

Komentarjev 5
  • letalo13 00:37 22.julij 2012.

    krivci pa imajo samo eno težavo, da nakraden denar v tujini ne morejo koristiti. Ostalo glede zapora itd pa v naši državi pozabimo, ker to ni hrvaška (primer Sanadar)

  • Lavdan 19:14 21.julij 2012.

    Važno je da Tovšakova ni zgrožena in se veselo sprehaja okoli.

  • 1111 16:12 21.julij 2012.

    ...botra pa še zmerom, svobodno naokoli...to je država....jupiiii!