Slovenija
10 ogledov

Virant: "Sreča da do napake še ni prišlo"

Gregor Virant Saša Despot
Po zapletu s podpisi v pobudi za referendum o slabi banki bo državni zbor popravil doslej pomanjkljive predpise, ki urejajo ta proces. V sistem bodo vgradili varovalke v obliki prevzemnih zapisnikov na vsaki točki, je danes v izjavi za javnost dejal predsednik DZ Gregor Virant.

Predsednik DZ Gregor Virant je poudaril, da je do napake pri podpisih očitno prišlo med kroženjem fotokopij podpisov med DZ in ministrstvom za notranje zadeve, sam prevzem podpisov v DZ ni problematičen. Toda v DZ in tudi na ministrstvu krivca za to niso našli in po Virantovih besedah za napako ni mogoče okriviti nikogar.

"Napaka s številom podpisom je posledica dejstva, da so v predpisih, ki ta proces urejajo, in dosedanji 15-letni praksi očitno v nekaterih točkah površnosti. Ko se dokumenti predajo v DZ, bi se moral narediti prevzemni zapisnik, ko gredo fotokopije na ministrstvo, bi se moral narediti zapisnik, in na poti nazaj isto," je pojasnil predsednik DZ.

"Sreča da do napake še ni prišlo"

Zdaj veljavni predpisi prevzemnih zapisnikov na vsaki točki ne zahtevajo. "Predpisi so pomanjkljivi, dosedanja praksa je slaba. Bila je sreča, da doslej do te napake ni prišlo," je poudaril Virant, ki tudi sam doslej ni vedel, kako ti postopki tečejo.

Virant bo o pomanjkljivih predpisih govoril tudi z notranjim ministrom Vinkom Gorenakom. "Kajti isti problemi, ki obstajajo pri proceduri v DZ, se nanašajo tudi na notranje ministrstvo. Obe instituciji imata problem s pomanjkljivo urejeno proceduro," je pojasnil.

Če v PS menijo, da bi objektivno odgovornost moral nositi Virant, imajo vso pravico, kot je pojasnil predsednik DZ, to državnemu zboru tudi predlagati, o čemer bodo nato odločali poslanke in poslanci.

Virant je sicer zatrdil, da je glavni kontrolni mehanizem v procesu, hramba originalnih listov s podpisi v DZ, odigral svojo vlogo. DZ je namreč na ta način lahko preveril skladnost med tistim, kar trdi sindikat KNG, in kar so dejansko vložili v DZ, pri čemer je imel prav sindikat.

"Nepopravljiva škoda je bila preprečena. Referenduma o zakonu o slabi banki si sicer ne želim, vendar sem naredil vse, kar je bilo v mojih močeh, da bi zaščitil demokracijo in zakonitost," je poudaril Virant, pri tem pa priznal, da je zaradi zapleta prišlo do moralne škode državi, DZ in ministrstvu za notranje zadeve.

Virant se ne čuti krivega

Kot je še dejal Virant, bi bila sicer temeljita preiskava o zapletu dobrodošla in zato je DZ ovadil neznanega storilca; kriminalisti se doslej v zvezi z zadevo v DZ še niso oglasili. Bo pa DZ pregledal tudi pretekle referendumske pobude, pri čemer pa Virant poudarja, da doslej nihče od ponudnikov tega problema še ni izpostavil.

Virantu, ki za za zaplet ne čuti krivega, je žal, da se v državi že en mesec ukvarjamo samo z referendumskimi postopki, namesto da bi vso energijo in čas vložili v reševanje resničnih problemov.

Predsednik DZ zakona o ukrepih za krepitev stabilnosti bank, ki predvideva ustanovitev t.i. slabe banke, zaradi zapletov s podpisi še ni podpisal in poslal predsedniku republike.

DZ je podpise pobudnikov za referendum o slabi banki zdaj znova poslal na ministrstvo, tokrat že po novih pravilih, in Virant pričakuje, da bo zdaj dovolj podpisov za določitev roka za začetek zbiranja 40.000 podpisov za referendum.

Za "napako" s podpisi treba prevzeti odgovornost

Sklep predsednika DZ Viranta, da je to, kdo je storil "napako" pri predaji podpisov, nemogoče ugotoviti, je za Konfederacijo sindikatov javnega sektorja (KSJS) nesprejemljiv. Sprašujejo se, kako naj bodo gotovi, da se podpisi ne bodo znova "izgubili", in zahtevajo, da predsednik DZ in notranji minister prevzameta odgovornost.

Kot so zapisali, se pridružujejo opozorilu Zveze svobodnih sindikatov Slovenije, ki so ga naslovili na predsednika vlade Janeza Janšo in predsednika DZ Viranta, da ima dogodek skrajno resne posledice, da gre za izgubo zaupanja v institucije demokratične države in izgubo prepričanja o verodostojnosti dela pomembnih državnih organov, državnega zbora in vlade.

KSJS poudarja, da je nedopustno, da si "odgovorna funkcionarja institucij, ki sta 'napako' zagrešili, za ogrožanje ustavno opredeljene pravice državljank in državljanov do naknadnega referenduma umijeta roke in ne prevzameta odgovornosti".

V sindikalni centrali, ki zastopa 74.000 zaposlenih v javnem sektorju, so prepričani, da je mogoče nezaupanje v ključne institucije demokracije odpraviti le tako, da se ugotovi, kako je mogoče, da so podpisi, ki so jih zbrali sindikati, izginili.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.