S Hubblom so posneli 446 tisoč galaksij, da bi ugotovili, kako je materija porazdeljena po vesolju in kako hitro se širi, piše Daily Telegraph. Očitno se to dogaja vse hitreje, ugotavljajo znanstveniki.
Ti trdijo, da vesolje sestavljajo tri sestavine, in sicer navadna materija, temna materija (nevidna materija, ki ustvarja gravitacijo, zaradi katere nastanejo galaksije) in neznana energija, ki jo imenujejo temna energija in ki potiska vesolje narazen. Einsteinova splošna relativnostna teorija namreč pravi, da sta prostor in čas geometrijski strukturi, ki ju spreminja vedenje materije znotraj njiju.
Dokaz, da se hitrost širjenja vesolja povečuje, kaže na to, da sestavni delci vesolja, kot na primer temna energija, vplivajo na njegovo strukturo. Po besedah profesorja Ludovica Van Waerbekeja z univerze v Leidnu so njihovi rezultati potrdili, da "v vesolju obstaja neznan vir energije, ki povzroča, da se kozmično širjenje pospešuje in pri tem razteguje temno materijo."
Van Waerbeke je tudi izumitelj metode merjenja, ki so jo uporabili pri omenjeni raziskavi, imenovane gravitacijsko lečenje, s katero astronomi opazujejo svetlobo oddaljenih galaksij in to, kako jo na njeni poti do Zemlje krivi temna materija.