Termoelektrarna Šoštanj (Teš) ter v imenu države ministra, pristojna za finance in za energetiko, morajo skleniti pogodbo o ureditvi razmerij, v kateri bodo določili investicijsko ceno projekta, okvire glede pogodbe s Premogovnikom Velenje za lignit po najvišji ceni, rok dokončanja projekta, donosnost projekta in omejitve izpustov CO2.
Najpomembnejši sta ceni projekta in lignita. Investicijska cena projekta se ne sme povišati s sedanjih 1,3 milijarde evrov, cena lignita pa ne sme preseči cene 2,25 evra na gigajoul.
DZ je zakon sprejel 18. julija, predsednik republike pa ga je podpisal v ponedeljek.
Številne polemike
Projekt je že od začetka – skupščina Teša je razvojni načrt s šestim blokom potrdila leta 2004 – deležen številnih polemik.
Koalicija okoljevarstvenih organizacij in posameznikov Ustavimo Teš 6 je želela izvajanje zakona in posledično graditev Teša 6 preprečiti z referendumom, a so po besedah predsednika DZ Gregorja Viranta v pobudi za zahtevo za razpis referenduma o zakonu o državnem poroštvu za Teš 6 zbrali premalo podpisov.
DZ so jih predložili skoraj 3.000, vendar jih je ministrstvo za notranje zadeve priznalo le 2.151, potrebovali pa so jih 2.500. Ker dvomijo o korektnosti izločanja podpisov, so v ponedeljek odšli v DZ, kjer jim je Virant izročil fotokopije podpisov.
Če bodo pri posameznih spornih izločenih podpisih želeli preveriti razlog za izločitev podpisa, jim bo to ministrstvo, kot je zagotovil Virant, tudi pojasnilo.