Stopnja samooskrbe v Sloveniji je posebno nizka pri zelenjavi, sadju, krompirju in žitih.
Statistični urad ugotavlja, da je stopnja samooskrbe v Sloveniji posebno nizka pri zelenjavi, sadju, krompirju in žitih.
Posebno nizke stopnje samooskrbe so v letu 2018 po podatkih Sursa izkazovale bilance zelenjave (39 odstotkov), sadja (48 odstotkov), krompirja (48 odstotkov) in žit (68 odstotkov). Stopnje samooskrbe so bile višje v bilancah mesa (81 odstotkov) in jajc (96 odstotkov).
Nekoliko nižja potrošnja krompirja in mesa
Prebivalec Slovenije je v letu 2018 porabil za prehrano povprečno tudi 93 kg mesa, 67 kg krompirja, 11 kg jajc, 5 kg riža ter kilogram medu.
Meni se zdi, da je ta statistika malo za lase privlečena. Če preračunam porabo žit na prebivalca, dobim porabo več kot 1 kg na prebivalca na dan... Tj. kakšnih 4000 kcal na dan samo od žit... Popravite me, če se motim...
Mislim, da ravno krompirja kako leto nazaj nekateri niso niti pospravljali z njive, ker ni bilo možno nikamor prodati. Lansko leto pa je bil tak problem z jabolki, ker je bila po dolgo letih super letina. Na strani proizvajalcev deluje… ...prikaži več kot da imamo vsega bistveno preveč. Tako da, če se naredim malo neumnega, bi rekel, da te statistike na razumem.
več podpore bi bilo potrebni našim pridelovalcem, prodajajo sami, naši pridelovalci prodajajo okoliškim prebivalcem in veliko prodajo...korporacije pa naj kupujejo krompir iz Egipta....res me zanima kok takšnega izdelak prodajo