Slovenija
18 ogledov

Večina za predčasne volitve

Sestanek sveta PS Anže Petkovšek
Skoraj polovica vprašanih podpira imenovanje Bratuškove za mandatarko, a hkrati večina meni, da bi bilo bolje, če bi imeli predčasne volitve. Polovica prepričana, da živi v nedemokratični državi.

Če bi bile v nedeljo parlamentarne volitve, bi 12,9 odstotka vprašanih volilo stranko SD. Na drugem mestu je SDS z 10,7 odstotka in na tretjem PS s 3,9 odstotka podpore. Sledijo DeSUS, SLS in DL. Največji delež vprašanih (36 odstotkov) ne bi volilo nobene stranke, 18 odstotkov jih ne ve, koga bi volili, 6,6 odstotka pa jih ne bi šlo na volitve, kažejo rezultati najnovejše ankete Slovenski utrip, ki jo je izvedla Fakulteta za uporabne družbene študije (FUDŠ) v Novi Gorici.

Skoraj polovica podpira Bratuškovo

Po rezultatih ankete 46,8 odstotka vprašanih podpira imenovanje Alenke Bratušek za mandatarko nove vlade, le nekoliko manjši delež (43,9 odstotka) pa ne.

Skoraj dve tretjini za predčasne volitve

Tretjina sodelujočih v anketi meni, da bi bila za Slovenijo boljša možnost oblikovanje nove vlade pod vodstvom Bratuškove, 57 odstotkov pa jih meni, da bi bilo bolje, če bi bile takojšnje predčasne volitve.

Bratuškova boljša kot Janša

Da bo vlada pod vodstvom Alenke Bratušek pri svojem delovanju bolj uspešna od vlade Janeza Janše, meni 37,7 odstotka anketirancev. Nekoliko manj (29,9 odstotka) jih je prepričanih, da bo enako uspešna, 24,7 odstotka pa jih meni, da bo manj uspešna.

Tretjina sodelujočih v anketi meni, da bo Bratuškova pri vodenju vlade delovala samostojno. Da jo bo vodila zgolj na videz, pa meni 58,9 odstotka vprašanih.

Na zaupanje ne vpliva dvom o magistrski nalogi

Na zaupanje Bratuškovi kot mandatarki in njeni prihodnji vladi najbolj vpliva dejstvo, da Zoran Janković kljub sumu korupcije ostaja župan Ljubljane. Najmanj pa na to vpliva sum, da je del magistrske naloge Alenke Bratušek plagiat.

Slovenija nedemokratična

Osrednja tema tokratne ankete Slovenski utrip je bila demokracija v Sloveniji. Povprečna ocena demokratičnosti Slovenije znaša 2,43. Polovici anketirancev se zdi Slovenija nedemokratična, saj so jo ocenili z najnižjima ocenama 1 ali 2. Le 12 odstotkov je odgovorilo z oceno 4 ali 5.

Med anketiranci se jih 1,4 odstotka manj strinja s stališčem, da je parlamentarna demokracija najprimernejša ureditev za Slovenijo in je treba le odpraviti njene sedanje pomanjkljivosti, kot s trditvijo, da parlamentarna demokracija ni primerna ureditev za Slovenijo in je treba iskati drugačne načine za sprejemanje odločitev.

Za demokracijo potrebna sodišča

Največ anketirancem se za demokracijo v Sloveniji zdijo nujno potrebna sodišča. Sledita možnost protestov in raznolikost medijev. Najmanj potrebni se jim zdijo politične stranke in državni svet.

Komentarjev 3
  • ennanova 14:58 18.marec 2013.

    Neoliberalizmova smrtIn kako je lahko Neoliberalizem tako hitro potoval z enega konca sveta na drugega? S pomočjo tretje pošasti, svojega najljubšega pomočnika, zmaja po imenu Pohlep.http://za-misli.si/kolumne/gregor-hrovatin/865-neoliberalizmova-smrt

  • dragec 10:36 18.marec 2013.

    Alenka je sprejmljiva zamenjava za Janšo. če bi bil malo bolj človeški, nemaščevalen, spoštljiv odnos do drugače mislečih pa tudi ta njegova SdS, bi ljudstvo razumelo stanje v družbi in ne sllilo na ulice. Res je, ali je to normalno, ...prikaži več da predsednik vlade javno grozi z razpadom sistema, slovenije - če ..če..če..in če???