Trgovci z naftnimi derivati po vsej Sloveniji zaznavajo povečano povpraševanje po pogonskih gorivih, saj se jutri obetajo občutnejše podražitve bencina in dizelskega goriva ob prehodu na novo ureditev regulacije cen. Goriva občasno tudi zmanjkuje, pred bencinskimi črpalkami nastajajo vrste vozil.
Na razmere v zvezi s ponudbo naftnih derivator pred jutrišnjim začetkom veljavnosti uredbe se bo odzval minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Matjaž Han. Njegovo izjavo lahko spremljate tu: https://www.youtube.com/watch?v=JPUB7hk-BRI
Čez vikend je v nekaterih bencinskih črpalkah po Sloveniji prihajalo do občasnega pomanjkanja goriv, razlog so tudi tranzitno bolj obremenjeni dnevi. ''Tudi danes se to dogaja, po prvih podatkih s strani distributerjev naj bi se v zadnjih nekaj dneh prodaja goriv povečala za več kot dvakrat v zadnjih nekaj dneh,'' je uvodoma pojasnil Han, ki pomirja, da gre po zagotovilih distributerjev samo za kratkotrajna pomanjkanja. Z njimi se bodo pristojni na ministrstvu pogovorili še danes.
Han: Blagovne rezerve so polne nafte
Zalog naftnih derivatov v Sloveniji ne primanjkuje, gneča pred napovedjo sprememb cen pa je po ministrovih besedah običajen pojav. ''Ni skrbi, da bi goriva zmanjkalo. To so zagotovili tudi distributerji in pristojna ministrstva. Gre za komercialna kratkoročna posamična pomanjkanja, ki jih morajo reševati distributerji v okviru svojega poslovnega delovanja,'' je dejal Han.
Država ima rezerve goriv za hude motnje na trgu, ki se v teh dneh ne dogajajo in se v razmerah cenovnega uravnavanja ne uporabljajo. ''Gre za logističen problem,'' je pojasnil Han.
Spoštovanje zakonodaje danes preverjajo tržni inšpektorji, ki pregledujejo spoštovanje reguliranih cen, preverjajo prodajo iz zalog in ali morebitno zavajanje potrošnikov. Po besedah Hana bo poročilo znano še danes.
Han se je zahvalil prodajalkam in prodajalcem, ki so se soočali s pritožbami strank. "Zaradi politike in distributerjev so slišali, ne po svoji krivdi, marsikatero krepko na svoj račun," je povedal.
Država bo izven avtocest regulirala drobno prodajno ceno vsakih 14 dni
Na avtocestah in hitrih cestah se torej z jutrišnjim dnem sprošča določitev cen. Te bodo distributerji in trgovci oblikovali na podlagi tržnih razmer. Han pričakuje, da se bodo nekoliko povečale, a ne več kot v sosednjih državah. Po drugih cestah bo država regulirala drobnoprodajno ceno, ki bo oblikovana na 14 dni.
Kakšne bodo te cene, bo znano danes popoldne. ''Ministrstvo bo danes popoldne obvestilo javnost o novi regulirani ceni, ki bo začela veljati danes ob polnoči,'' je napovedal gospodarski minister. Obenem je predvidel, da se bo cena litra dizla gibala ''nekaj čez 1,8 evra''. ''Država se je odpovedala vsem drugim dodatkom, da znižamo ceno za potrošnika,'' je dejal Han.
Jutri bo torej konec ureditve, ki je začela veljati 11. maja, in po kateri je najvišja maloprodajna cena 95-oktanskega bencina tako na bencinskih servisih na avtocestah kot zunaj njih določena pri 1,560 evra za liter, dizla pa pri 1,668 evra za liter. S tem je bistveno nižja kot v okoliških državah, z izjemo Madžarske.
Več o razmerah si lahko preberete tukaj:
Vojno dobičkarstvo sveti v SVOBODI!
Hamček, surova nafta, barel jebil najdražji v marcu in to 125 eurov za barel, danes je pacenapadla na 112 eurov, torej ni danes najdražja vzadnjih 10 letih, kot trdi, ministrčk, …. Za, ….
mislim, da bi moral han v brusel, čeprav s srednješolskim znanjem angleščine, ampak to nima veze, če je človek, ki želi državi vse najboljše, bo našel rešitel 2mio folka pa prazne črpalke, mi smo selo to je več kot absurd