Slovenija
56 ogledov

V sanacijo vključenih več kot 1800 brezposelnih

poškodovan gozd Anže Petkovšek
Sanacija škode, ki jo je povzročila nedavna ledena ujma, se nadaljuje, potekajo pa že tudi aktivnosti, da se bo v ta dela vključilo brezposelne.

Posledice v gozdovih in na infrastrukturi bi lahko po oceni Zavoda RS za zaposlovanje prek vključitve v javna dela pomagalo odpravljati prek 1800 brezposelnih oseb.

Kot so za STA pojasnili na zavodu, so se s Srednjo gozdarsko in lesarsko šolo Postojna že dogovorili o vključevanju brezposelnih v izobraževanje za izvedbo programa gozdarski sekač, v okviru katerega bodo lahko pridobili potrebno znanje in naziv gozdarski sekač.

Interes je velik

Zavod je že pripravil predstavitve programa, tudi pogoje za vstop vanj. Izobraževanje oz. usposabljanje bo trajalo dva tedna oz. 80 ur, vključeni pa bodo pretežno opravljali terensko delo, večinoma na področju Primorske, Notranjske, Dolenjske, pa tudi drugod.

Napotovanje v program se bo začelo v naslednjih dneh, pridružilo pa naj bi se mu najmanj 300 ljudi. Interes brezposelnih oseb po vsej Sloveniji za vključitev je velik, so povedali za zavodu.

Še dve javni povabili

Poleg tega zavod pripravlja še dve javni povabili, in sicer za javna dela in program aktivacije brezposelnih oseb za odpravo žleda, ki bo omogočal subvencionirano zaposlitev pri delodajalcu. Povabili bosta objavljeni takoj, ko bodo za to zagotovljena finančna sredstva iz interventnega zakona o ukrepih za odpravo posledic žleda, so zatrdili na zavodu.

Izpostavili so še, da brezposelne o vseh ukrepih informirajo in motivirajo že sedaj, "podrobnejše informacije pa bodo na voljo, ko bo znani pogoji za opravljanje določenih del pri naročnikih oz. izvajalcih javnih del". Brezposelnim, ki so zainteresirani za vključitev v katerega od programov, svetujejo, da o tem po elektronski pošti, po telefonu ali osebno obvestijo svojega svetovalca zaposlitve na uradu za delo, kjer so prijavljeni.

Do pol milijarde škode po ujmi

Snežnik | Avtor: Barbara Eržen Barbara Eržen
Po trenutni oceni zavoda se bo v javna dela vključilo 1000 brezposelnih oseb, 500 oseb pa se bo zaposlilo s pomočjo subvencije pri delodajalcu. Poleg tega interventni zakon omogoča dodatne možnosti za zaposlitev pri drugih izvajalcih, so sklenili na zavodu. Največ priložnosti pri odpravljanju posledic ujme imajo sicer po njihovih besedah osebe s poklicem s področij gozdarstva, elektrotehnike in gradbeništva.

Ledena ujma naj bi povzročila za med 300 in 500 milijonov evrov škode. V gozdovih naj bi je bilo za 194 milijonov evrov, drugod pa skupaj za 129 milijonov evrov. Na železniški infrastrukturi naj bi je bilo za 41,7 milijona evrov, na cestah za devet milijonov evrov, na elektroenergetski infrastrukturi pa jo je na prenosnem omrežju za 12 milijonov evrov, na distribucijskem pa za 61,7 milijona evrov.

Dinamika odvisna od pogojev dela

Sanacija se nadaljuje na vseh področjih, začela se je že tudi v gozdovih. "Po naših podatkih s terena se je sanacija začela že povsod na prizadetih območjih, je pa vprašanje dinamike in intenzivnosti," je v zvezi z odpravljanjem škode v gozdovih za STA pojasnil višji koordinator za področje gozdarstva na Zavodu za gozdove Slovenije Andrej Breznikar. Dinamika se lahko po njegovih besedah precej spreminja in je odvisna od pogojev dela oz. vremenskih razmer.

Proces sanacije bo zaključen šele s končno obnovo gozda, je opozoril. Ta se bo začela na manjšem delu izvajati že jeseni, večinoma pa šele naslednje leto, je pristavil. Najbolj intenzivne aktivnosti potekajo na najbolj poškodovanih območjih, to je na območnih enotah zavoda Postojna, Ljubljana in Tolmin, je sklenil.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.