”Maja lahko pričakujemo verižne stečaje v družinskih podjetjih,” napoveduje Jože Vencelj iz podjetja IST.
Kriza bo po njegovem namreč najbolj udarila prav po teh podjetjih, ki bodo kljub temu, da so na meji likvidnosti, morala plačati davek na dobiček, čeprav izplačil dejansko še niso prejela.
Februarska anketa, ki jo je Gospodarska zbornica Slovenije izvedla med 410 podjetji, je pokazala, da so se plačilni roki do kupcev doma podaljšali na 120 dni in več.
“Plačilna nedisciplina izhaja predvsem iz prioritetnega poplačevanja dobaviteljev, najmanjkrat pa je razlog za neplačila insolventnost,” ocenjuje Klara Stanič iz bonitetne hiše Coface Slovenija.
Janez Ajlec, podjetje AJMČe bi se davki plačevali od plačanih faktur, bi država hitro poskrbela za zakonodajo.
Direktorica Ajpesa Romana Logar vidi rešitev v pobotu, saj se je lani uspelo pobotati skoraj 85 odstotkov sodelujočih podjetij, pobotali so za 163 milijonov evrov obveznosti in terjatev. Uspeh pa bi bil še večji, če bi se vanj vključevala tudi država z davki, meni Logarjeva.
Anketa je pokazala še, da kar 90 odstotkov podjetij nima težav s pridobitvijo kratkoročnega posojila. Srednjeročna ali dolgoročna posojila je sicer uspelo dobiti le 62 odstotkom podjetij.
Med glavnimi razlogi za neodobritev so banke navajale, da so dosegle limit pri dolgoročnih kreditih, ponekod pa so zahtevale večji obseg zavarovanja, kot so ga bili podjetniki zmožni ponuditi, ali pa podjetniki niso pristali na osebno poroštvo pri zavarovanju posojila.