Zamrznitvi nagrajevanja za delovno uspešnost v javnem sektorju se zlasti javni zavodi izogibajo tako, da povečujejo dodatke, ki jih vlada ni zamrznila, denimo za povečan obseg dela ter prodajo izdelkov in storitev. V prvih petih mesecih letos so si pravne osebe javnega sektorja izplačale za 31,3 milijona evrov delovne uspešnosti, pišejo Finance.
Več kot 35 odstotkov vseh nagrad za delovno uspešnost je bilo sodeč po analizi, ki jo je za vlado pred kratkim pripravilo ministrstvo za pravosodje in javno upravo, izplačanih zaradi povečanega obsega dela učiteljev in profesorjev. V javnem sektorju redne delovne uspešnosti zaradi varčevalnih ukrepov že dve leti ne izplačujejo, so pa ostale zakonite številne druge oblike nagrajevanja delovne uspešnosti.
Občine za nagrade 2,17 milijona
Po vrednosti izplačanih zneskov je tako na prvem mestu Univerza v Mariboru (1,5 milijona v prvih petih mesecih letos), sledi šest fakultet Univerze v Ljubljani (medicinska, filozofska, ekonomska, strojna, za gradbeništvo in geodezijo ter biotehniška) ter Univerzitetni klinični center Ljubljana, Lekarne Ljubljana in Mariborske lekarne.
Upoštevajoč razmerje med številom zaposlenih in višino izplačanih sredstev za delovno uspešnost pa izstopajo občine. Zaposlujejo le 2,98 odstotka vseh zaposlenih v javni upravi, lani pa so si izplačale 2,17 milijona evrov za delovno uspešnost ali 2,75 odstotka vseh izplačanih nagrad v javnem sektorju, so še poročale Finance.
Lekarne si nagrade izplačujejo iz trga
Med institucijami, ki so izplačale najvišje nagrade, so torej tudi javni zavodi in drugi izvajalci s področja zdravstva. Na ministrstvu za zdravje so za časnik opozorili, da so si skoraj polovico delovne uspešnosti v letu 2011 izplačale lekarne, pri čemer največji del izplačujejo iz trga.
"Izplačilo za delovno uspešnost je v zdravstvu mehanizem za nagrajevanje tistih javnih uslužbencev, ki morajo zaradi daljših odsotnosti in drugih razlogov, povezanih z absentizmom in deficitarnostjo posameznih kadrov in z nenadomeščanjem upokojevanja, izvajati najnujnejši obseg delovnih zadolžitev," so pojasnili na ministrstvu.
Po varčevalnem zakonu delovna uspešnost iz povečanega obsega dela še vedno lahko izplačuje, medtem ko se je izplačilo nagrad za delovno uspešnost pri prodaji blaga in storitev na trgu zmanjšalo na 50 odstotkov presežka, so po poročanju Financ še pojasnili na ministrstvu za zdravje.
To je le posledica komercialnega pristopa. Javni sektor ima uspešno komercialo, saj se je znal pogajati. Sam določi normative, ceno tre ponudbo. Njegovi kupci to enostavno morajo plačati , če ne se gre v kredit.Realni sektor pa se… ...prikaži več mora ubadati z konkurenco, cenami, roki, plačili in če ne pokrije stroškov odpušča ali pa jemlje kredit v končni fazi pa ga čaka stečaj. Kupci od realnega sektorja kupijo ali ne odvisno ali njihove dobrine zadovoljijo potrebe. Tudi gospodarstvo bi si delilo nagrade, če nebi imelo konkurence.
hvalabogu, da imamo vsaj delavce v JU holding tako pridne. V realnem sektorju izgleda, da smo že 20 let sami lenuhi. Narobe svet.
povsod si to izplačujejo razen v službah ki so pod ministrstvo za finance, tam že odjanuarja lani, ko je še Križanič sprejel ukrep, da tega ni ne izplačujejo, očitno ostalim dol visi za krizo, v lekarni ap iatk lahko kupiš… ...prikaži več vse počasi še pralni stroj in od te prodaje lepo služijo država jim pa še lepe plače da, pa to je narobe svet. Spoštovani predsenik vlade Ivan J. Janša, tudi jaz bi imel povečan obseg dela, lepo prosim za nakazilo kakih 1.500 eur mesečno ,kot to dobiva večina državnih sekretarjev