Kandidat za gospodarskega ministra Metod Dragonja je v uvodni predstavitvi pred člani pristojnega odbora državnega zbora precej pozornosti posvetil vprašanju finančnega in poslovnega prestrukturiranja podjetij.
Prepričan je namreč, da je po vsaj delni sanaciji bank konec lanskega leta zdaj ključna naloga ekonomske politike ustvarjanje pogojev za razdolževanje in prestrukturiranje gospodarstva, zato da se podjetjem omogoči lažji dostop do bančnih posojil.
Orodja za prestrukturiranje podjetij po Dragonjevih besedah delno sicer zagotavlja že prenovljena insolvenčna zakonodaja, za katero bo njeno izvajanje pokazalo, ali je dovolj učinkovita.
Oblikoval bi sklad podrejenega kapitala
Dodatno k ciljem koalicijske pogodbe pa je Dragonja danes predstavil ambicijo, da se oblikuje sklad podrejenega kapitala, ki bi s ciljem izboljšati kapitalsko strukturo v podjetja vstopil za od pet do sedem let. S tem bi se poleg dolžniškega zagotovilo tudi lastniško financiranje.
Dragonja si predstavlja, da bi bil sklad težak okoli 500 milijonov evrov, ob tem pa se zaveda, da bo z njegovo vzpostavitvijo povezana vrsta vprašanj, saj mora biti v skladu s pravili za državne pomoči v EU. Njegovo strukturo zaradi tega vidi le kot hibrid med zasebnimi in državnimi sredstvi.
Za zgled drugim
Na organizacijskem področju se bo zavzemal za bolj vitko in učinkovito strukturo ministrstva in organov v sestavi ter za znižanje števila zaposlenih za 30 odstotkov v roku enega leta. Želi dati namreč zgled drugim resorjem, da je to dosegljivo.
Konkretne priložnosti za spodbujanje gospodarske rasti vidi predvsem v elektrifikaciji prometa, naprednih tehnologijah v zdravstvu in farmacevtski industriji ter proizvodnji hrane, energetski učinkovitosti stavb in infrastrukturnih naložbah. Med temi je posebej omenil gradnjo plinovoda Južni tok.
"Spodbujati je treba podjetniški duh"
Spregovoril je tudi o turizmu, ki ga označuje za enega od generatorjev razvoja, obenem pa tudi za ogledalo družbenega razvoja. Pomemben element gospodarstva so po njegovih besedah tudi mala in srednja podjetja ter obrt. "Podporno okolje za ta del bo treba nadgraditi skozi nove mehanizme in spodbude," napoveduje. Je tudi velik zagovornik liberalizacije po dejavnostih in poklicih.
Slovenijo je treba, tako Dragonja, obrniti v smer gospodarsko uspešne države, za kar osnovne pogoje država ima. Za dosego tega cilja je treba po njegovih besedah spodbujati podjetniški duh, pri ljudeh krepiti zavedanje o odgovornosti za lastno življenje in okrepiti vrednoto delavnosti.
Na tej poti je treba po Dragonjevih besedah prepoznati nacionalne šampione v gospodarstvu in jih podpreti, obenem pa odkriti tudi tiste, ki šampioni še postajajo, in jih pri tem spodbujati.
denarja, ki je "izginil" pa ne bi poiskali po otokih ipd. ??? preveč dela?
Isti prašiči v istem koritu.