Slovenija
14571 ogledov

Uporabnik kalvarijo opisal kot nočno moro, ministrstvo se sklicuje na strategijo

prenosni računalnik Profimedia
Ministrstvo za digitalno preobrazbo sporočilo dobro novico: Ni vse tako črno, kot se je zdelo.

Potem ko smo pisali o slabi izkušnji enega od prejemnikov zloglasnih prenosnih računalnikov, ki jih deli ministrstvo za digitalno preobrazbo, so se odzvali predstavniki ministrstva in zatrdili, da vse ni tako zelo črno, kot se je zdelo na prvi pogled.

Spomnimo: uporabnik oziroma prejemnik enega od računalnikov za socialno šibke družine je potarnal, da je na prejetem računalniku nameščen operacijski sistem Linux (tega je v svetu v primerjavi z drugimi bolj priljubljenimi operacijskimi sistemi le 4 odstotke), za nameček pa naj bi ta BIOS (programska oprema, ki se izvede takoj po vklopu računalnika) zaklenjen tako, da se drugega operacijskega nanj ne da namestiti. A za Žurnal24 so na ministrstvu za digitalno preobrazbo, ki ga vodi Emilija Stojmenova Duh, navedbe zavrgli in dejali, da je na računalnikih – nekateri še danes niso razdeljeni – res nameščen operacijski sistem Linux, toda da BIOS ni zaklenjen.

V praksi to pomeni, da je nanj – tako trdi ministrstvo za digitalno preobrazbo – mogoče namestiti tudi operacijski sistem Windows ali katerega od drugih operacijskih sistemov. 

Ministrstvo smo povprašali tudi, zakaj so se odločili, da bo na računalnikih nameščen operacijski sistem, ki je v svetu in Sloveniji precej manj priljubljen od sistemov Windows in iOS. Sklicujejo se na strategijo Digitalna Slovenija 2030.

"V strategiji Digitalna Slovenija 2030 smo v poglavju Digitalne kompetence in vključenost, podpoglavju Razpoložljivost in dostopnost infrastrukture zapisali, da je treba pri zasledovanju cilja digitalne vključenosti zagotoviti tudi dostopnost tehnologij, storitev in vsebin. 'Dodatno je treba razvijati prosto dostopne, odprtokodne in različnim družbenim skupinam prilagojene digitalne storitve, ki naj bodo uporabniku prijazne.' Ker je naš cilj zagotovitev digitalnih pravic slehernemu prebivalcu, smo se odločili za sistem, ki je enako dostopen vsem (ne glede na materialni položaj) in nudi uporabniško izkušnjo, povsem primerljivo s plačljivimi sistemi (ki pa uporabnike zavezujejo k plačilu naročnin in so za nekatere tako žal težko dosegljivi)," so zapisali v odgovoru. 

Vprašanje, ki se poraja, je, ali so za posameznike in otroke, ki so odraščali ob operacijskih sistemih Windows oziroma iOS, računalniki s sistemom Linux res "uporabniku prijazni". 

"Namestitev programov je za nepoznavalce Linux okolja lahko prava nočna mora oz. "misija nemogoče", razpoložljivost programske opreme je sicer na prvi pogled široka, vendar pa je večina širše uporabljanih programov hudo okrnjena oz. v večini primerov neobstoječa za Linux okolje (programi Adobe, Microsoft Office, AutoCad …)," je kalvarijo z operacijskim sistemom Linux pred časom opisal eden od uporabnikov. Več o tem si lahko preberete tukaj.

Ministrstvo za digitalno preobrazbo je sicer v projektu, vrednem dobrih šest milijonov evrov, nabavilo 13.000 računalnikov za socialno šibke. Računalniki so več kot pol leta stali v skladišču, preden so jih začeli razdeljevati, nekaterih pa še danes niso razdelili.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 43
  • alenka05 19:03 08.avgust 2024.

    Operacijski sistem Linux uporablja ogromno ljudi. Društvo "Duh časa" podarjene računalnike sestavi, naloži Linux in podari naprej. Nikogar ne poznam, ki mu ta računalnik nebi delal vrsto let in da bi se pritoževal. Ti računalniki niso bili namenjeni za mularijo, ...prikaži več ki bi igrala igrice. "Šenkanemu konju se ne gleda v zobe". Žalostno je in ministrica bi tudi morala odgovarjati, da je računalnike nabavila brez tega po kakšnem ključu jih bo razdeljevala, saj je jasno, da so tak zakon sprejeli kasneje

  • Naklonsky 16:23 05.avgust 2024.

    Ministrstvo se sklicuje na strategijo? Strategijo? Strategija je POT do cilja! Torej: kdo je genij, ki je definiral cilj brez vizije? Taubi? Makedonka? WTF!

  • rd2dmk2 15:43 05.avgust 2024.

    glejte pred leti je tale naša država že lepo delala na linuxu. potem je pa prišel befel in vse na windowse. to je tako kot je bilo za bencin, potem za avte bencinproti EV. edino kar imam proti linux-u je ...prikaži več da je tol variant, drugače pa- e da vidim vas veleume kako se menedžira windowse. tisti install zna naredit vsakdo, če sosedov fifi, ko pa je treba malo račune porihtat in kaj nastavit glede požarnega zidu in česa podobnega pa.....no me zanaima zakaj so windows seminarji vsak po par kilo €.