Upokojevanje. Pravna ureditev ne omogoča, da bi kogarkoli prisilili v upokojitev. “To je omogočala določba zakona o javnih uslužbencih, vendar jo je ustavno sodišče razveljavilo,” je povedal pravnik in sekretar sindikata Pergam Jaka Počivavšek. Meni, da ni zakonitega načina, s katerim bi država lahko upokojila javne uslužbence, ki so že izpolnili pogoje za upokojitev. Med vsemi skupinami javnih uslužbencev, ki so neposredno povezani z ministrstvi in so že izpolnili upokojitvene pogoje, je največ policistov. Februarja jih je bilo kar 351, do konca leta pa bo številka narasla na 416.
Na ministrstvih, inšpektoratih, uradih in upravnih enotah je pogoje za upokojitev 1. februarja letos izpolnilo še 450 zaposlenih, do konca leta jih bo skupaj 741, konec prihodnjega leta pa 1.085. V vseh naštetih službah jih je sicer zaposlenih 33.295; sem niso vključeni uslužbenci, ki spadajo pod pristojnost občin, torej zaposleni v zdravstvenih domovih, na šolah in v vrtcih.
Rekorderja imajo na carinski upravi in ministrstvu za kmetijstvo. Prvi je pogoje za upokojitev izpolnil že pred šestimi leti, drugi pa pred petimi. Na inšpektoratu za šolstvo pogoje za upokojitev že izpolnjuje 13 odstotkov zaposlenih, na nekdanjem ministrstvu za kulturo pa 5,6 odstotka. Sicer je v državni upravi 1. februarja pogoje za upokojitev izpolnjevalo 2,43 odstotka vseh zaposlenih.
Upokojitev zahteva vsak sam
“Vlogo za upokojitev lahko odda le delavec sam, tega nihče ne more storiti namesto njega,” nam je povedal vodja kadrovske službe enega od večjih slovenskih podjetij. Kot je dejal, lahko zaposlenega k upokojitvi prisilijo le s prestrukturiranjem in prilagoditvijo sistemizacije novim razmeram in torej delavca upokojijo iz poslovnih razlogov ali nesposobnosti. “Ampak ker so starejši po zakonu zaščiteni, je na voljo praktično le dokazovanje nesposobnosti, kar pa je izjemno težko,” je dodal.
Nujno samo v vojski
Takoj ko dopolnijo starost ali polno delovno dobo, pa se morajo kot edini v javni upravi upokojiti pripadniki Slovenske vojske (SV). Njihov tiskovni predstavnik Simon Korez je povedal, da se v SV v letu, ko izpolnijo enega od pogojev, upokojijo vsi – letos jih bo 66.
Nihče, ki dela v težkih pogojih 40 let, ne podaljšuje delovne dobe in tudi za take "pridneže" mora veljati, da morajo dati prostor in priložnost mlajšim.
Nekdo, ki dobi recimo plačo 1000 € neto bo dobil pokojnine cca 500 € neto. In zakaj bi potem šel v pokoj, če še lahko dela ? s pol manj denarja, je pač težko shajati in zato ljudje pač ne solijo v pokoj
Vam popolnoma verjamem, težave so v tem, da se noče izluščiti, kdo dela in kdo ne. Trdim, da je javni sektor prevelik za cca 30% in da bi morali tem, ki res delajo celo zvišati plačo !!