Slovenija
25742 ogledov

Upokojenci na nogah: To je vdor v pokojninski sistem

Zdus STA
Zveza društev upokojencev se ne strinja z zakonom o dolgotrajni oskrbi, ki z julijem 2025 uvaja obvezni prispevek za dolgotrajno oskrbo v višini enega odstotka. Upokojenci ga bodo namreč plačevali od neto pokojnin, kar v zvezi vidijo kot vdor v pokojninski sistem. Če jim odločevalci ne bodo prisluhnili, bodo zahtevali ustavno presojo zakona.

Delodajalci in delojemalci bodo po zakonu plačali obvezni prispevek od bruto plač, upokojenci pa od neto pokojnin, kar se Zvezi društev upokojencev Slovenije (Zdus) ne zdi prav. Način za določanje višine neto pokojnin je natančno urejen v sistemskem zakonu, zdaj pa zakon o dolgotrajni oskrbi, ki se je začel postopno izvajati z letošnjim januarjem, posega v to ureditev, je na današnji novinarski konferenci Zdusa izpostavila predsednica komisije za zdravstveno in socialno varstvo pri Zdusu Rosvita Svenšek.

V Zdusu niso zadovoljni niti s predlaganimi izhodišči za pokojninsko reformo, o kateri se od septembra usklajuje pogajalska skupina Ekonomsko-socialnega sveta. V skladu z njimi bi pri usklajevanju pokojnin postopno vse bolj upoštevali rast cen življenjskih potrebščin in vse manj rast plač. Vendar bo predlog po mnenju zveze povzročil zaostajanje pokojnin za standardom družbe.

Pri usklajevanju pokojnin je zdaj v 60 odstotkih upoštevana rast plač in v 40 odstotkih rast cen življenjskih potrebščin, po predlogu izhodišč pa bi postopno vse bolj upoštevali rast cen življenjskih potrebščin in vse manj rast plač, dokler v letu 2033 ne bi rasti cen upoštevali v 80 odstotkih in rasti plač v 20 odstotkih.

A primerjalni izračun pokaže, da bi se ob morebitnem upoštevanju te formule pokojnine v zadnjih šestih letih uskladile za 4,04 odstotne točke manj kot ob upoštevanju veljavne formule. Zdus glede na to nasprotuje predlogu in se zavzema za ohranitev veljavne ureditve, je povedal član komisije za pokojninske in invalidske zadeve Ivan Robnik.

Hkrati imajo pripombe na izvajanje zdajšnje pokojninske ureditve. Tako se ne strinjajo, da proračunski dokumenti vedno znova spreminjajo način izplačila letnega dodatka za upokojence, ki zanje pomeni podobno kot regres za aktivno prebivalstvo. Veljavni sistemski zakon namreč določa le dve višini letnega dodatka, medtem ko proračunski dokumenti tudi za leto 2025 znova določajo izplačilo dodatka v petih višinah, so izpostavili.

Na novinarski konferenci so nadalje nanizali pripombe k predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti, za katerega si ministrstvo za zdravje želi, da bi bil vložen v DZ do konca novembra. Stališče Zdusa je, da zdravstvene storitve, ki so pravica iz obveznega zdravstvenega zavarovanja, ne morejo biti tržna dejavnost.

Ne nazadnje je predsednica Zdusa Zdenka Jan povedala, da se zavzemajo za ustanovitev urada za starejše ali pa vsaj zagovornika starejših.

*Fotografija upokojencev je simbolična

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 90
  • rd2dmk2 10:24 14.november 2024.

    dragi moji vsi skupaj- imate tiho za bit! še nihče ni šel s 40 leti delovne dobe v sloveniji v penzio ! nihče. imate pa od leta 2000 torej že 24 let 3 stebre pokojninskega zavarovanja. imate ! pa kaj ...prikaži več koristite ? bore malo ! imate denar za vse traparije, od dubaja, pa iphonov apak za pokojnino pa ne. nimate 20€ na mesec. mate pa za halo pica. ste se kdaj vprašal kolk zapravte za vašo lenobo. zato pa bodite tiho. in nehite jamrat, dons penzionost lahko služi več in bolje kot delovno aktiven občan.

  • Avatar Garancija
    Garancija 09:13 14.november 2024.

    Leta 91 smo bili v prvih vrstah obrambe za osamosvojitev,po toliko letih nam tisti določajo koliko bo penzije,ki so se skrivali po kleteh.Takratna vlada je takrat vzela ves penzionistični sklad za nakup orožja,z obljubo da ga bo vrnila.No ta denar ...prikaži več se ni nikdar vrnil,še več tudi tisti denar od zaplenjenega orožja je izginil.No pa uživajmo v tej Zloveniji

  • jakec42 09:05 14.november 2024.

    Pa tudi v drugih državah se plačuje oskrba,res pa je da imajo boljše pokojnine!