Izvorne celice so nasploh zadnji krik medicinske mode. Znanstveniki upajo, da bo z njihovo pomočjo možno ozdraviti ali vsaj omiliti številne bolezni, za katere medicina še ne pozna nobenih učinkovitih zdravil. Ni pa še jasno, ali bo v ta namen možno uporabiti tudi reprogramirane izvorne celice in ne samo embrionalne, torej tiste, s katerimi novorojenci privekajo na svet.
Izvorne celice |
So vse tiste telesne celice, ki se lahko integrirajo/specializirajo v katerokoli tkivo. Človek jih ima že ob rojstvu, precej pa jih izgubi v krvi, ki izteče iz prerezane popkovine. |
Opazen napredek v razumevanju izvornih celic je uspel znanstvenikom z inštituta Whitehead-Institut v mestu Cambridge v ameriški zvezni državi Massachusetts. Genetski strokovnjaki pod vodstvom Mariusa Werniga so podganam s Parkinsonovo boleznijo vsadili posebne izvorne celice, imenovane inducirane pluripotentne izvorne celice, ki so jih ustvarili iz kožnih celic obolelih podgan. Nekaj tednov pozneje so pri proučevanih podganah zaznali občutno omilitev bolezenskih znakov. "Ne samo naravne, tudi umetno ustvarjene reprogramirane izvorne celice lahko uporabimo v zdravstvene namene," je izsledke komentiral Wernig.
Po Wernigovih navedbah je imelo devet podgan, na katerih so preizkusili implantacijo izvornih celic, pred izvedbo poskusa težave s hojo, saj so se lahko gibale samo v krogu. "Parkinsonova bolezen jim je uničila precej živčnih celic, kar je vplivalo na njihove motorične sposobnosti," navaja Wernig. Štiri tedne po izvedeni presaditvi se lahko kar osem podgan spet premika naravnost. "Reprogramirane celice, ki smo jih vsadili, so se integrirale v njihov živčni sistem," je zadovoljen Wernig.
Parkinsonova bolezen
Parkinsonova bolezen je nevrološka bolezen, ki povzroči odmrtje tistih možganskih celic, ki
so odgovorne za proizvodnjo dopamina, živčnega prenašalca. Simptomi bolezni se kažejo v otrdelosti
in tresenju telesa (predvsem zgornjih udov) ter težavah z ravnotežjem.